لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

ناتو طرح آمريکا برای استقرار سپر موشکی در اروپا را تائيد ميکند


يک مقام ارشد آمريکائی ميگويد رهبران ناتو در اجلاس جاری بخارست موافقت کرده اند طرح آمريکا را برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپا مورد تائيد قرار دهند. وی گفت اين تائيد بخشی از اعلاميه ای خواهد بود که رهبران امروز، پنجشنبه، در پايتخت رومانی صادر خواهند کرد.

روسيه قويا با سپر دفاعی موشکی، که واشنگتن تاکيد ميکند برای مقابله با دولت هائی قانون شکن نظير جمهوری اسلامی ايران ضروری است، مخالف است.

در همين حال امروز نيکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه به رهبران ناتو گفت فرانسه يک گردان جديد مرکب از هشتصد سرباز را در شرق افغانستان مستقر ميکند. با اين اقدام به احتمال قوی بخشی از سربازان آمريکائی از شرق افغانستان روانه جنوب آن کشور خواهند شد تا به تقويت عمليات نظامی در آن نواحی کمک کنند.

آقای سرکوزی همچنين گفت وی سال آينده بازگشت فرانسه به فرماندهی نظامی ناتو را، پس از غيبتی چهل ساله، مورد بررسی قرار ميدهد.

رهبران ناتو ديروز موافقت کردند به آلبانی و کروواسی پيشنهاد عضويت بدهند، ضمن آنکه به احتمال قوی عضويت مقدونيه، گرجستان و اوکراين را به تعويق می اندازند.

پرزيدنت بوش اصرار برآن داشت که ناتو روند عضويت گرجستان و اوکراين را که جزو جمهوريهای شوروی سابق بودند جلو بياندازد. اما فرانسه و آلمان ميگويند زمان فعلا برای اين کار مناسب نيست.

روسيه گفته است نمی خواهد شاهد گسترش و بيش از اين مرزهای ناتو به سوی شرق باشد. ورود مقدونيه به ناتو نيز با مشکل مواجه شده است.

مقدونيه يکی از جمهوری های يوگسلاوی سابق است که با منطقه ای در شمال يونان نامی مشترک دارد. يونان ميگويد اين همنامی می تواند معرف ادعائی ارضی در مورد قلمرو يونان باشد، و اگر مسئله حل و فصل نشود با ورود مقدونيه به ناتو مخالفت خواهد کرد. مقدونيه هرگونه ادعای ارضی را تکذيب ميکند و ميگويد به تمامی ضوابط لازم برای عضويت عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG