لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

پارلمان روسيه سرمايه گذاری های خارجی را محدود کرد


مجلس نمايندگان پارلمان روسيه لايحه ای را تصويب کرده است که سرمايه گذاری خارجی در پروژه های اصلی نفت و گاز طبيعی، و در بخش های هوائی فضائی، دفاعی و ارتباطات را محدود می کند.

اين لايحه که امروز (چهارشنبه) به تصويب رسيد، راه را برای تصويب آن در سنا و امضای ولاديمير پوتين رييس جمهوری هموار می کند.

لايحه تصويب شده مشارکت شرکت های خارجی را در مجموعه گسترده ای از بخش های استراتژيکی اقتصاد به کمتر از پنجاه درصد محدود می کند. شرکت های خارجی که خواهان خريد بيش از يک چهارم سهام در شرکت های فعال در ۴۲ بخش استراتژيک هستند، نياز خواهند داشت از يک کميسيون کارشناسان ارشد روسيه اجازه بگيرند. منابع خبری روسيه می گويند لايحه همچنين اکتشاف های ژئولوژيکی و استخراج معدن، و نيز بهره برداری از منابع زيستی دريايی را در بر می گيرد.

علی رغم محدوديت های جديد، امروز (چهارشنبه) ولاديمير پوتين قول داد شرايط بهتری برای سرمايه گذاران خارجی فراهم آورد. او پيش از آنکه در محلی در خارج از مسکو با مديران شرکت های بازرگانی ايتاليائی گفتگو کند، اظهار داشت هدف از مقررات جديد اين است که سرمايه گذاری خارجی در روسيه جذاب تر شود. او توضيح بيشتری نداد.

مسکو در ۱۸ ماه گذشته دوبار سعی کرده است سرمايه گذاران خارجی را مجبور سازد اکثريت سهام خود در دو ميدان عظيم گاز در سيبری و در خاور دور روسيه را واگذار کنند.

XS
SM
MD
LG