لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

با پايان درگيريها در بصره ارتش عراق پاکسازی منطقه از وجود ستيزه گران شيعه را آغاز کرد


سخنگوی مقتدا صدر ديروز با قرائت اعلاميه ای از شبه نظاميان گروه جيش المهدی خواست تا به نبردهای خيابانی با نيروهای دولت مرکزی و نيروهای ائتلاف پايان دهند. اين اعلاميه دو روز پس از آن منتشر شد که خطيب نماز جمعه تهران از نيروهای هوادار مقتدا صدر خواست تا به درگيری ها پايان داده و تقاضاهای خود را از دولت نوری المالکی از طريق مذاکره دنبال کنند.

بنا به گزارش آسوشيتدپرس تصميم به برقراری آتش بس از سوی مقتدا صدر در پی مذاکرات فراوان ميان مقامات شيعه از جمله سفر دو نماينده پارلمان عراق به تهران برای درخواست مداخله مقامات مذهبی برای پايان دادن به درگيری ها صورت گرفته است.

در اعلاميه صادره از سوی مقتدا صدر آمده است که وی خود را در مورد جلوگيری از ريخته شدن خون عراقيان مسول می داند. در اين اعلاميه او کسانی را که در خيابانها اسلحه حمل کنند و يا به مراکز و نهاد های دولتی حمله کنند عضو گروه خود قلمداد نمی کند. در اين اعلاميه صدر از دولت مرکزی عراق خواسته است با متوقف کردن عمليات عليه پيروان او توقيف شدگان را آزاد و عفو کند.

نخست وزير عراق با استقبال از اقدام مقتدا صدر آن را گامی در مسير درست خواند و گفت که مقررات منع آمد و شد در خيابانهای بغداد را که از روز پنجشنبه بمورد اجرا گذاشته شده بود بر می چيند.

گزارشهايی که امروز از بصره مخابره شده حاکی از عمليات گسترده جستجو و تفتيشی است که از سوی نيروهای عراقی در مناطق مرکزی شهر بصره بمورد اجرا گذاشته شده است. ارتش عراق هدف عمليات امروز را پاکسازی منطقه از وجود ستيزه گران شيعه اعلام کرده است.

نخست وزير عراق روز سه شنبه عملياتی تهاجمی را عليه ستيزه گران شيعه در بصره آغاز کرد و خود شخصاً سرپرستی آن را بعهده گرفت. اين اقدام گر چه با استقبال مقامات آمريکايی روبرو شد اما دامنه اين نبرد به زودی به ديگر نقاط عراق از جمله به پايتخت نيز کشيده شد و حتی منطقه سبز محل استقرار فرماندهی نيروهای ائتلاف و مکانی که سفارتخانه های آمريکا و بريتانيا و ادارات اصلی دولت عراق در آن قرار دارد با راکت و خمپاره مورد حمله قرار گرفت. شدت نبرد در شهر بصره که شاهرگ حياتی صادرات نفت عراق بشمار می رود هواپيما های جنگی آمريکا و نيروی زمينی ائتلاف را به حمايت از ارتش عراق وارد معرکه کرد. بنا به گفته مقامات رسمی در جريان درگيريهای بصره و بغداد بيش از دويست و پنجاه نفر جان باختند.

امروز با برچيده شدن مقررات منع آمد و شد در بسياری از نقاط بغداد برخی از مغازه داران کسب و کار را آغاز کردند، اما بنا به گفته سخنگوی رئيس ارتش بغداد آمد و شد اتوموبيل ها در سه منطقه شيعه نشين شهرک صدر، اعظميه، و شولا همچنان ممنوع است.

يکی از ساکنان شهرک صدر اعلاميه مقتدا صدر در پايان دادن به درگيری های مسلحانه را جالب توصيف کرده و گفت، درگيرهای خيابانی پايان گرفته است.

امروز با آرام تر شدن اوضاع در شهرک صدر خانواده های کشته شدگان نبردهای چند روز گذشته اجساد عزيزان خود را برای تدفين به گورستان شهر منتقل کردند. بنا به گفته ساکنان شهرک صدر دو نوجوان که در درگيری ميان ستيزه گران و نيروهای آمريکايی و عراقی کشته شده بودند به دليل اعمال مقررات منع آمد و شد در حياط خانه شان دفن شدند.

XS
SM
MD
LG