لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

مقتدا صدر از شبه نظاميان شيعه خواستار متوقف کردن نبرد با نيروهای عراقی شد


مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه عراقی از جنگجويان گروه ستيزه گرای موسوم به ارتش مهدی خود خواستار خروج از نبردهای خيابانی با نيروهای عراقی و ائتلاف شده است. اين در خواست پس از شش روز نبردهائی صورت گرفت که به کشته شدن بيش از دويست و پنجاه نفر در بصره، بغداد و ديگر مناطق شيعه نشين منجر شد.

صدر در اعلاميه ای که امروز، يکشنبه توسط دستيارانش منتشر شد از پيروان مسلحش خواسته است خيابان ها را در شهر جنوبی بصره و نواحی ديگر ترک کنند.

صدر ميگويد بدان جهت اين خواست را مطرح کرده است که احساس ميکند برای جلوگيری از ريخته شدن خون عراقی ها مسئوليتی دارد. اين روحانی شيعه در اطلاعيه ای که توسط دفترش در نجف صادر شد ميگويد کسانی که اسلحه حمل کنند و نهادهای دولتی را هدف بگيرند، جزو گروه او نيستند.

صدر همچنين از دولت عراق خواسته است ضمن متوقف ساختن عمليات عليه پيروان او ، توقيف شدگان را آزاد و عفو کند.

نوری المالکی نخست وزير عراق از اعلاميه صدر به عنوان گامی در مسير درست استقبال کرد و گفت اميدوار است به ايجاد ثبات کمک کند. مالکی همچنين گفت جنبش صدر و يا گروههای سياسی و مذهبی ديگر هدف عمليات دولت در بصره نيست. پيشتر سخنگوی دولت عراق گفته بود عمليات عليه گروههای مجرم و جنايتکار ادامه خواهد يافت.

مالکی روز سه شنبه عليه ستيزه گران شيعه در بصره وارد عمليات تهاجمی شد و نبرد به سرعت به به بغداد و نواحی ديگر کشانده شد.

مالکی ستيزه گران شيعه را تهديدی خطرناک تر از تروريست های القاعده برای عراق دانست و خواستار آن شد که سلاح هايشان را زمين بگذارند.

هواپيماهای آمريکا و نيروهای زمينی ائتلاف در عمليات بصره از نظاميان عراقی حمايت کردند .

XS
SM
MD
LG