لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

رايس موافقت اسرائيلی ها با برداشتن راه بندان ها و پست ايست در کرانه غربی را  کسب کرد


کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا، موافقت مقامات اسرائيلی را برای برداشتن بعضی از محدوديت های مربوط به فلسطينيان در کرانه غربی اشغالی کسب کرده است. اسرائيل روز يکشنبه اعلام کرد پنجاه راه بندان خاکی و يک پست دائمی بازرسی، که محدود کننده رفت و آمد فلسطينيان بين شهرهای عمده در کرانه غربی استف را بر می دارد.

اسرائيل همچنين موافقت کرده است بگذارد دولت فلسطينی تحت رهبری محمود عباس، رئيس خود مختاری فلسطينی، هفتصد پليس فلسطينی تعليم ديده در اردن، و خودروهای زرهی آنان در شهر جنين در کرانه غربی را استقرار دهد.

فلسطينيان قول بهبود اوضاع امنيتی در جنين را داده اند، اما اسرائيل مسئوليت های کلی امنيتی در منطقه را حفظ خواهد کرد. اين توافق ها در ملاقات مشترک اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل، و سلام فياض، نخست وزير خودمختاری فلسطينی، در در اورشليم با حضور رايس حاصل شد.

کاندوليزا رايس از اين توافق ها به عنوان شروعی بسيار خوب ياد کرد و گفت انتظار دارد اسرائيل راه بندان ها را هرچه زودتر بردارد.

يک ژنرال آمريکائی بر چگونگی اجرای توافق ها نظارت خواهد داشت. اسرائيل در کرانه غربی صدها راه بندان و پست بازرسی دارد که ميگويد برای دور نگاهداشتن بمب گذاران انتحاری ضروری است. فلسطينيان ميگويند اين محدوديت ها به اقتصادشان آسيب ميرساند و در حکم مجازاتی دستجمعی است.

مقامات آمريکائی همچنين ميگويند اسرائيل با ورود پنج هزار کارگر ديگر فلسطينی به داخل اسرائيل موافقت خواهد کرد. هم اکنون هجده هزار و پانصد کارگر فلسطينی برای ورود به اسرائيل اجازه ورود دارند.

سمير عبدالله وزير برنامه ريزی در خودمختاری فلسطينی قول های اسرائيل را گام هائی کوچک و ناکافی توصيف کرد.

کاندوليزا رايس ديروز گفته بود آمريکا مايل است هر دو طرف در جهت بهبود بخشيدن به استانداردهای زندگی فلسطينی ها و رونق بخشيدن به فعاليت های اقتصادی اقداماتی با معنی و موثر انجام دهند.

وزير امورخارجه آمريکا برای دومين بار طی يک ماه اخير به خاورميانه رفته است تا مقامات اسرائيلی و فلسطينی را برای تحقق بخشيدن به هدف آمريکا در مورد رسيدن به يک توافق صلح تا قبل از اتمام دوران رياست جمهوری پرزيدنت بوش در ژانويه آينده تشويق کند.

XS
SM
MD
LG