لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

مقابله نيروهای آموزش ديده عراقی با القاعده و شبه نظاميان افراطی شيعه


پرزیدنت بوش می گوید از زمان افزایش شمار سربازان آمريکائی در عراق در سال پیش، در وضعیت امنیتی و نیز در توسعه سیاسی آن کشور پیشرفتی قابل ملاحظه صورت گرفته است. از جمله اقدامات دیگر، نیروهای عراقی آموزش دیده اند، و ، با هدایت دولت نوری المالکی نخست وزیر، با القاعده و شبه نظامیان افراطی شیعه، که ایران به آنها اسلحه و پول می دهد، مقابله می کنند.

قوانینی که از تصویب پارلمان گذشته است به تقویت روند آشتی در عراق کمک خواهد کرد. بودجه ای تصویب و به اجرا گذاشته شده است که هزینه طرح های باز سازی مربوط به امنیت در پایتخت و استان ها را افزايش می دهد. اما، آقای بوش می گوید پیشرفت در حالی که واقعی بوده است، قابل برگشت نیز هست. او یادآور می شود که پیشنهادهای عقب نشینی زودرس آمريکا از عراق گمراه کننده و خطرناک است، زیرا این واقعیت را که یک عراق با ثبات و دمکرات بنفع مصالح آمريکا است درک نمی کند و نادیده می گیرد.

پرزيدنت بوش در سخنانی در مورد جنگ جهانی با ترور گفت :
***** اگر منافع استراتژیک آمريکا در عراق نیست، پس در کجا است؟ آنجا نقطه تلاقی تهدیدهای دوگانه القاعده و ایران است، کشوری است که معاون اوسامه بن لادن آنرا مکانی برای بزرگترین نبرد نامیده است، کشوری در قلب حساس ترین منطقه روی زمین.

آقای بوش می گوید واقعیت این است که عقب نشینی از عراق با هزینه های استراتژیک عظیمی برای آمريکا همراه خواهد بود:
***** به هرج و مرج و قتل دامن خواهد زد، دستاوردهای سیاسی عراقی ها را از بین خواهد برد و دوستان ما را در برابر تروریست ها و جوخه های مرگ تنها خواهد گذاشت.... بر این احتمال که القاعده امنگاهی که می تواند از آن برای حمله به ما در این جا، در داخل، استفاده کند، خواهد افزود... به ایران علامت خواهد داد که ما در مقابله با کوشش های آن برای تحمیل خواست و اراده اش بر منطقه جدی نبودیم.
وی می افزايد: بر عکس، یاری دادن عراقی ها در شکست دادن دشمنانشان و ساختن یک جامعه آزاد، پیروزی و موفقیتی خواهد بود که انعکاس آن از مرزهای عراق فراتر خواهد رفت، ضربه ای نیرومند بر القاعده و حرکت تروریسم جهانی ، و گسستگی قاطعی از استیلای طولانی استبداد و بیداد در آن منطقه خواهد بود.

آقای بوش گقت : و اگر آزادی و توانگری در خاورمیانه رشد کند و شکوفا شود، آنگاه جاذبه تروریسم کاهش خواهد یافت، امکان صلح بیشتر خواهد شد، و مردم آمريکا در داخل امن تر خواهند بود.

XS
SM
MD
LG