لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

مالکی ضرب الاجل خلع سلاح شبه نظاميان شيعه را همراه با مشوق مالی تمديد کرد


نوری المالکی نخست وزير عراق ضرب الاجل تسليم اسلحه توسط افراد مسلح شيعه را که با نيروهای دولتی در شهر جنوبی بصر می جنگند تمديد کرده است.

آقای مالکی در اطلاعيه ای گفت به شبه نظاميانی که اسلحه خود را تا روز هشتم آوريل تسليم کنند جايزه نقدی داده ميشود.

رهبر عراق قبلا امروز، جمعه، را ضرب الاجل خلع سلاح شبه نظاميان شيعه تعيين کرده بود، و هشدار داده بود اگر به آن عمل نکنند بايد عواقبش را بپذيرند.

دست کم صد نفر در نبردهای شديد نيروهای عراقی و شبه نظاميان شيعه از روز سه شنبه ببعد که اين نبردها در بصره و نقاط ديگر شروع شد کشته شده اند.

در همين حال ارتش بريتانيا ميگويد هواپيماهای آمريکائی در حمايت از نيروهای زمينی عراقی، برای اولين بار روی بصره بمب انداخته اند.

در بغداد گزارشها از اصابت خمپاره به دفتر کار طارق الهاشمی معاون رياست جمهوری در محدوده موسوم به دژ سبز حکايت دارد. بموجب همين گزارشها، آقای هاشمی امروز هنگامی که خمپاره ها شليک ميشد در دفتر کارش نبود، اما دو محافظ که در خارج از ساختمان بودند کشته شدند. ستيزه گران از روز يکشنبه تا کنون چندين بار به محدوده دژ سبز شليک کرده اند.

وزارت امورخارجه آمريکا از تمامی کارکنان سفارت که در اين محله بشدت تحت محافظت قرار دارد خواسته است از ساختمان ها خارج نشوند.

در اين هفته دو آمريکائی در محله دژ سبز بر اثر اصابت راکت کشته شدند.

مقامات عراقی در تلاش برای مهارکردن خشونت در بغداد، برای سه روز در اين شهر مقررات منع عبور و مرور برقرار ساخته اند.

براساس اين مقررات که تا ساعت پنج صبح يکشنبه برقرار خواهد بود هيچ عابر و يا وسيله نقليه ای غير مجاز نبايد در خيابان ها باشد.

در تهران، آيت الله احمد جنتی، در خطبه نماز روز جمعه، از دولت عراق و شبه نظاميان شيعه خواست برای پايان دادن به خشونت مذاکره کنند. شبه نظاميان پيروان مقتد صدر روحانی افراطی شيعه عراقی هستند که برای پايان بخشيدن به خشونت خواستار چاره جوئی سياسی شده است.

پارلمان عراق نيز امروز در جستجوی راه حلی برای پايان دادن به خشونت جلسه ای فوق العاده تشکيل داد.

XS
SM
MD
LG