لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

در پنجمين سالگرد حمله به عراق پرزيدنت بوش از اهداف جنگ دفاع کرد


پرزيدنت بوش در پنجمين سالگرد حمله ايالات متحده آمريکا به عراق، از جنگ دفاع کرده و هشدار داده است که خروج از آن کشور بمعنای پيروزی تروريست ها خواهد بود.

رئيس جمهوری آمريکا امروز (چهارشنبه) در سخنانی در يک گردهمائی در پنتاگون، برکناری صدام حسين از قدرت را تصميمی درست دانست و گفت جهان امروز وضع بهتری دارد و ايالات متحده امن تر است دقيقا بخاطر اينکه نيروهای آمريکائی برای سرنگونی رهبر عراق وارد عمل شدند.

پرزيدنت بوش گفت جنگ عليه تروريست ها در عراق نبردی است که آمريکا بايد در آن پيروز شود و اضافه کرد شکست دادن دشمن در آنجا از اين احتمال که آمريکائيان در داخل با آن روبرو شوند، خواهد کاست.

اما رئيس جمهوری آمريکا هشدار داد که موفقيت های اخير در عراق شکننده و قابل برگشت است. او گفت کاهش تعداد سربازان آمريکايی در عراق در آينده نبايد دستآوردهای امنيتی را تحت الشعاع قرار دهد.

بوش گفت علی رغم فشار برای کاهش حضور ايالات متحده در عراق، او شتابزده عمل نخواهد کرد و ياد آور شد که تصميم گيری در مورد کاهش بيشتر سربازان بر توصيه فرماندهان آمريکا استوار خواهد بود.

در اين ميان، مخالفان جنگ تظاهرات اعتراض آميزی در شهرهای سراسر آمريکا، از جمله واشنگتن دی سی، برپا کردند.

مساله جنگ در عراق در سخنرانی های باراک اوباما و هيلاری کلينتون کانديداهای دمکرات رياست جمهوری نيز مطرح شد. اوباما، که در يگ گرد همائی در ايالت کارولينای شمالی سخن می گفت، اظهار داشت جنگ از ايمنی آمريکا کاسته است در حالی که القاعده، طالبان، ايران و کره شمالی را تقويت می کند.

هيلاری کلينتون روز دوشنبه به جنگ در عراق پرداخت، و گفت تا کنون بيش از 4 هزار سرباز آمريکائی کشته شده اند. او گفت جنگ قدرت ارتش آمريکا و امنيت اقتصادی کشور را بخطر انداخته است.

ژنرال ديويدپتروس فرمانده ارشد نظامی ورايان کراکر سفير آمريکا در عراق قرار است ماه آينده جديد ترين ارزيابی های خود را به رئيس جمهوری و کنگره ارائه دهند.

برنده رقابت بين اوباما و کلينتون در انتخابات نوامبر با جان مک کين، نامزد احتمالی حزب جمهوريخواه، روبرو خواهند بود.

مک کين از جنگ در عراق و ادامه استقرار سربازان آمريکا در آنجا بشدت طرفداری می کند.

XS
SM
MD
LG