لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

سفينه اندور در ايستگاه بين المللی فضائی پهلو گرفت


سفينه اندور در نخستين ساعتها ی امروز (پنجشنبه) در ايستگاه بين المللی فضائی پهلو گرفت. اين سفينه روز سه شنبه ماموريت پرواز را آغاز کرده بود. مايک موزز، مدير پرواز سفينه، اين پرواز را موفقيت آميز ارزيابی کرد و گفت، «تمام سعی ام را می کنم که خيلی لبخند نزنم. امروز روز ديدارفضانوردان و روز پهلوگرفتن بود. بهتر از اين واقعا نمی شد. تصويرها عالی است. علاوه بر تصويرها، فيلم ماجرای پهلو گرفتن را هم به طور کامل داريم. فيلمی که هم از داخل اندور گرفته شده و هم از داخل ايستگاه. واقعا عالی است.»

دومينيک گوری، فرمانده اندور، پيش از پهلو گرفتن سفينه، آن را طوری هدايت کرد که بتوان به طور کامل از صحنه پهلو گرفتن فيلمبرداری کرد. مهندسان مرکز فضائی، در زمين، به تحليل تصويرها و فيلمهای فرستاده شده می پردازند.

سازمان فضانوردی آمريکا، ناسا، می گويد احتمال دارد اندکی پس از پرواز اندور پرنده ای به دماغه آن برخورد کرده باشد. مايک موزز اين فرضيه را قبول ندارد، و می گويد، «به ما گفته شد ذراتی در حدود ۱۰ ثانيه ای در دماغه اندور ديده شده و باآن برخورد کرده. تحليل عکسها اما نشان می دهد که چيزی به دماغه سفينه برخورد نکرده وذرات، تنها در دنباله موشک پرتاب ديده شده است. بنابراين چيزی در نزديکيهای خود سفينه ديده نشده است.»

سفينه اندور يک ربات ساخت کانادا، به نام دکستر، را که دو دست دارد به فضا برد. اين ربات درجريان نخستين راه پيمائی فضانوردان به منظور نصب دستگاهها به آنان کمک خواهد کرد.

ژاپن هم آزمايشگاه کی بو، به معنی اميد، را با سفينه به ايستگاه فرستاد. يکی از ۷ فضانورد سرنشين اندور ژاپنی است.

در مجموع برای فضانوردان در مرحله کنونی ۵ مورد راه پيمائی در فضا برنامه ريزی شده است. مدت ماموريت اندور ۱۶ روز است.

XS
SM
MD
LG