لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

سفينه فضايی اندور به سمت ايستگاه فضايی بين المللی فرستاده شد


سازمان فضايی آمريکا، ناسا، سفينه اندور Endeavour را برای انجام يک ماموريت ۱۶ روزه به ايستگاه فضايی بين المللی فرستاد.

سفينه فضايی با هفت سرنشين و محموله پيشرفته الکترونيکی، صبح زود امروز (سه شنبه) در تاريکی از مرکز فضايی کندی واقع در ساحل شرقی ايالت فلوريدا به فضا پرتاب شد.

اين ۲۵امين باری است که ناسا به ايستگاه فضايی بين المللی سفينه می فرستد.

اندور بناست نخستين قسمت از يک لابراتوار ساخت ژاپن و همچنين يک روبات ساخت کانادا را تحويل ايستگاه فضايی بدهد. روبات کانادايی به منظور انجام برخی از کارهايی که تاکنون توسط فضانوردان و از طريق قدم زدن در فضا صورت می گرفت، ساخته شده است.

لابراتوار ژاپنی «کيبو» نام دارد، که در زبان ژاپنی به معنی اميد است. چنانچه پروازهای سفينه اندور طبق برنامه پيش برود، آخرين قسمت اين لابراتوار بناست تا سال آينده تحويل ايستگاه فضايی بشود.

روبات کانادايی، با دارا بودن بدنی که می تواند در ناحيه کمر بچرخد، و شانه هايی که در دو طرف به دو بازو متصل می شود، شبيه انسان ساخته شده است. هر کدام از بازوها به يک دست منتهی شده که دارای دو زبانه موازی دستگيره مانند است، به اين وسيله می تواند اجسام را بگيرد. اين روبات را هم دانشمندان می توانند از درون ايستگاه فضايی کنترل کنند، و هم کنترل کننده های فضايی از زمين.

فضانوردان اندور اين بار در نظر دارند در طول اقامت خود در ايستگاه فضايی پنج بار در فضا قدم بزنند. ماموريت ۱۶ روزه کنونی طولانی ترين ماموريتی است که از سوی يک سفينه فضايی به مقصد ايستگاه بين المللی انجام می گيرد.

XS
SM
MD
LG