لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

درخواست عفو بين الملل از دولت ايران برای لغو مجازات سنگسار


درخواست عفو بين الملل از دولت ايران برای لغو مجازات سنگسار
درخواست عفو بين الملل از دولت ايران برای لغو مجازات سنگسار

سازمان عفو بین الملل از دولت ایران خواسته است مجازات سنگسار را لغو کند. قانون ایران سنگسار را بعنوان ابزاری برای اعدام افراد متاهلی که مرتکب زناکاری شده اند تجویز می کند. دولت ایران مدعی است این روش متوقف شده است. اما حقیقت این است که در سالهای اخیر چندین نفر در ایران سنگسار شده اند.

به گزارش عفو بین الملل، در حال حاضر ۱۱ زن و دو مرد در ایران با اعدام از طریق سنگسار روبرو هستند. سنگسار تنها مجازات وحشتناکی نیست که مقامات ایرانی بکار می برند. در ماه ژانویه، در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، ماموران امنیتی دست راست و پای چپ پنج مرد را، که متهم به سرقت بودند، قطع کردند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع حقوق بشر، به این اقدام اعتراض کرد و گفت: ما پیوسته به وجود چنین مجازات هایی در قوانین جزائی ایران اعتراض کرده ایم. اما دولت اعتراض ما را نادیده می گیرد.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش می گوید افراطیونی که حاضر نیستند به مردم اجازه دهند آینده خود را تعیین کنند، خاورمیانه را تهدید می کنند. او می گوید: این افراطیون از رژیمی که در تهران بر سر کار است نیرو می گیرند.

آقای بوش اخیرا در نطقی مستقیما با مردم ایران سخن گفت:
***** شما حق دارید دولتی داشته باشید که به آرزوها و خواسته هایتان گوش کند....ما از رژیم تهران می خواهیم به خواست شما گردن نهد، و خود را در برابر شما پاسخگو بداند.
آقای بوش گفت: روزی خواهد رسید که مردم ایران دولتی که آزادی و عدالت ارج بگذارد داشته باشند... و در آن روز خوش، شما دوستی بهتر از آمریکا نخواهید داشت.

XS
SM
MD
LG