لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا درباره وضعيت حقوق بشر منتشر شد


گزارش وزارت امور خارجه ايالات متحده آمريکا، که ديروز (سه شنبه) منتشرگرديد، می گويد نقض حقوق بشر در ايران و سوريه در سال ۲۰۰۷ شديدتر از سال گذشته شده، و در مصر، ليبی و عربستان سعودی وضعيت حقوق بشر همچنان در حال نامساعدی قرار دارد.

وزارت امور خارجه آمريکا در اين گزارش می گويد دولت جمهوری اسلامی ايران سرکوب روزنامه نگاران و رسانه های مستقل، فعالان حقوق زنان و کارگران، و هر کس ديگری که به نحوی با حاکميت اختلاف نظر پيدا کرده را شدت بخشيده است. گزارش همچنين می افزايد دستگيری های بدون توجيه قانونی، شکنجه، آدم ربايی، و استفاده از زور بيش از حد از سوی دولت جمهوری اسلامی به امری روزمره تبديل شده است.

اين گزارش می گويد حقوق شهروندان در مصر برای تغيير حاکميت محدود بوده، در حاليکه در ليبی و عربستان سعودی اساسا چنين حقوقی وجود ندارد.

وزارت امورخارجه آمريکا نام سودان و ازبکستان را نيزبه فهرست کشورهائی که حقوق بشر را نقض کرده اند افزود. درگزارش سال ۲۰۰۷ حقوق بشر نام اين دو کشورجزوکشورهائی آمده است که به گفته وزارت امور خارجه آمريکا، قدرت دردست زمامدارانی که دربرابرهيچ مرجعی پاسخگوی اعمال خود نيستند، متمرکزگرديده است.

کشورهای بلاروس، برمه، کوبا، اريتره، کره شمالی، و زيمبابوه نيزدرهمين فهرست قرار دارند.

گروه خبرنگاران بدون مرز به علت حذف نام چين ازفهرست کشورهائی که حقوق بشر را به شدت نقض کرده اند، اين گزارش را مورد انتقاد قرار داده است.

گزارش وزارت امورخارجه آمريکا دربررسی خود ازچين خاطرنشان ساخته است که چين که ميزبانی بازی های المپيک را درسال جاری برعهده دارد، همچنان افرادی را که سخنانی عليه دولت به عمل می آورند، تحت نظردارد ومورد آزاد قرارمی دهد وبه زندان می اندازد.

XS
SM
MD
LG