لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

ايالات متحده تصميم دادگاه تهران به محکوم ساختن پرناز عظيما را محکوم کرد


ايالات متحده تصميم دادگاه تهران به محکوم ساختن پرناز عظيما را محکوم کرد
ايالات متحده تصميم دادگاه تهران به محکوم ساختن پرناز عظيما را محکوم کرد

ایالات متحده تصمیم یک دادگاه تهران را به محکوم ساختن یک روزنامه نگار آمريکائی ایرانی تبار به یک سال زندان محکوم کرده است. پرناز عظیما غیابا به جرم باصطلاح "اشاعه تبلیغات علیه جمهوری اسلامی" محاکمه و محکوم شد.

خانم عظیما روزنامه نگاری است که برای رادیو فردا - سرویس فارسی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، که از پشتیبانی ایالات متحده برخوردار است - کار می کند. او یکی از چهار آمريکائی ایرانی تباری بود که سال پیش بوسیله ماموران امنیتی ایران بازداشت شدند، مقامات آنها را بنادرستی به اقدام علیه امنیت ملی متهم ساختند، و علی رغم خواستشان در ایران نگاهداشتند. هر چهار نفر سرانجام آزاد شدند.

خانم عظیما برای مراقبت از مادر بیمار خود، که ۹۵ سال دارد، به ایران رفته بود. در ژانویه ۲۰۰۷ ، گذرنامه اش ضبط شد و مقامات او را بمدت تقریا هشت ماه بازداشت کردند. در جریان بازجوئی ها، به وی گفته شد به نوشتن مطالبی در باره حقوق بشر و شرایط سیاسی و اجتماعی در داخل ایران پایان دهد. خانم عظیما پس از سپردن قباله خانه مادری اش برای تامین وثیقه فوق العاده بالائی که دادگاه تعیین کرده بود، در ماه سپتامبر اجازه یافت از ایران خارج شود.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در یک بیانیه کتبی، محکومیت خانم عظیما را "بی اساس" نامید. او همچنین گفت اقدام دولت ایران، که خانم عظیما را ناچار می سازد بین بازگشت به ایران برای گذراندن دوره زندان یا مصادره قباله خانه مادری اش در تهران یکی را انتخاب کند، یک "بی عدالتی فاحش" است. آقای کیسی محکوم ساختن خانم عظیما را بخشی از ادامه سرکوب رسانه های مستقل بوسیله رژیم ایران توصیف کرد. خانم عظیما در مصاحبه ای با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، در باره وضع دشوار روزنامه نگاران زندانی مستقل ایران سخن گفت:
***** ما بیش از ۱۰ روزنامه نگار در زندان داریم. وضع برخی از آنها بسیار بد است. بعضی حتی به کمک پزشکی نیاز دارند، اما ممنوع هستند... بنابراین، من فکر می کنم این مسئولیت روزنامه نگاران خارج از ایران - هم ایرانی و هم جامعه بین المللی روزنامه نگاران است - که از آنها دفاع کنند و آنچه را در ایران می گذرد برای جامعه بین المللی فاش سازند.

کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، از رژیم ایران خواست اتهاماتی را که به خانم عظیما وارد آمده است پس بگیرد، و با پایان دادن به بدرفتاری با روزنامه نگاران و احترام به آزادی مطبوعات، به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند.

XS
SM
MD
LG