لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

زاپاترو و سوسياليست ها دوباره در انتخابات اسپانيا پيروز شدند


در انتخابات عمومی ديروز (يکشنبه) در اسپانيا، سوسياليست ها پيروز شدند، و نخست وزير خوزه لوئيس رودريگز زاپاترو برای يک دوره چهارساله ديگر در مقام خود ابقا شد.

سوسياليستها در انتخابات ديروز مجلس نمايندگان، که به منزله مجلس عوام اسپانياست، از مجموع ۳۵۰ کرسی ۱۶۹ کرسی را از آن خود کردند. اين تعداد تنها ۷ کرسی از اکثريت مطلق کم دارد، و به اين معنی است که زاپاترو اکنون ناچار است برای به تصويب رسانيدن لوايح کليدی دست به ايجاد ائتلاف هايی بزند.

حزب محافظه کار عوام، به رهبری نخست وزير پيشين ماريانو راخوی، ۱۵۳ کرسی را از آن خود کرد.

هردوی اين احزاب نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۴ تعداد بيشتری از کرسی های نمايندگی را بردند. اين دستآوردها به قيمت از دست دادن محبوبيت ائتلاف دست چپی به رهبری کمونيست ها بود.

بيش از ۷۵ درصد واجدين شرايط رای دادن در انتخابات ديروز به پای صندوق های رای رفتند.

زاپاترو گفت مردم اسپانيا بروشنی نظر خود را ابراز داشته، و تصميم گرفته اند آنچا را که وی دورانی جديد ناميد را آغاز کنند. وی متعهد بدست گيری حکومت از جانب همه اسپانيايی ها شد، بويژه از سوی کسانی که وی گفا نيازمند هستند.

محافظه کاران به رقبای سياسی خود تبريک گفتند. يک مقام حزب عوام گفت افزايش تعداد کرسی های آنان برای حزب بيش از اندازه رضايت بخش است.

مبارزه انتخاباتی امسال عمدتا بر روی آهنگ کند شونده اقتصاد اسپانيا و خشونت های ناشی از جنبش جدايی طلبان باسک تمرکز داشت.

گروه جدايی طلبان باسک، معروف به اتا، در ۴۰ سال گذشته برای ايجاد دولت مستقل باسک در شمال اسپانيا و جنوب فرانسه مبارزه می کند.

XS
SM
MD
LG