لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

انفجار بمب در آستانه انتخابات اسپانيا يک سياستمدار سوسياليست را کشت


در آستانه انتخابات روز يکشنبه ۹ مارس در اسپانيا که ۳۵ ميليون رای دهنده دولت آينده را تعيين خواهند کرد انفجار بمبی که به جدايی خواهان باسک نسبت داده شد مرگ يکی از سياستمداران سوسياليست ايالت باسک را در پی داشت.

ايزاياز کاراسکو، عضو پيشين شورای شهر موندراگون، از محبوبيت فراوانی ميان مردم شهر خود برخوردار بود. او ضمن کار بعنوان روزنامه نگار در روزنامه محلی سرپرستی تيم فوتبال کودکان بی سرپرست را نيز برعهده داشت. او با آن که از اهالی باسک بود اما از جدايی زادگاه خود باسک از سرزمين اسپانيا پشتيبانی نمی کرد. از زمان ستيز گروه جدايی خواهان باسک با دولت مرکزی تاکنون ۸۰۰ تن جان باخته اند.

اين حادثه انگيزه خوبی برای ائتلاف محافظه کاران بود تا دولت سوسياليست زاپاترو را متهم به ناتوانی در برقراری امنيت کنند. اما حزب سوسياليست که در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۴ توانست بر دولت محافظه کار حاکم پيروز شود، بمب گذاری مادريد را در آستانه انتخابات گذشته يادآوری می کنند که مرگ ۱۹۱ شهروند را در پی داشت. خوزه لوئيس رودريگز زاپاترو، نخست وزير سوسياليست، اميدوار است بتواند نظر رای دهندگان اسپانيايی را در اين انتخابات دوباره جلب کرده تا بتواند کابينه اسپانيا را تشکيل دهد. او که همراه با همسرش در محل رای گيری حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت گفت دمکراسی در اسپانيا پيروز خواهد شد.

طی چهار سال گذشته دولت سوسياليست توانسته رشد اقتصادی را به دوبرابر استاندارد اتحاديه اروپا برساند و مقام هشتم جهان را کسب کند. ذخيره های ارزی کشور افزايش يافته و با ايجاد ۶۰۰ هزار موقعيت شغلی در کشور ميزان بيکاری از ۲۵ درصد در زمان محافظه کاران به ۸ درصد کاهش يافته و امنيت اجتماعی به بالاترين ميزان خود رسيده است. از اين رو براساس آخرين نظرسنجی ها مردم اسپانيا خواهان ادامه حکومت سوسياليستها در چهار سال آينده هستند.

ماريانو راخوی، رهبر محافظه کاران مخالف دولت، که بر موضوع افزايش دامنه مهاجران غيرقانونی نيز تاکيد کرده می داند چندان اميدی به پيروزی در اين انتخابات ندارد.

XS
SM
MD
LG