لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

احزاب عمده اپوزيسيون پاکستان برای تشکيل دولت ائتلافی توافق کردند


رهبران دو حزب عمده اپوزيسيون پاکستان، در پی پيروزی در انتخابات پارلمانی ماه گذشته، برای تشکيل يک دولت ائتلافی به توافق رسيده اند.

آصف علی زرداری ، شوهر بی نظير بوتو رهبر مقتول اپوزيسيون، و نواز شريف نخست وزير پيشين امروز، يکشنبه، پس از مذاکراتی که در اسلام آباد، پايتخت پاکستان داشتند، اين توافق را اعلام کردند.

هر دو رهبر گفتند پارلمان قضات ارشدی را که توسط پرويز مشرف رئيس جمهوری در ماه نوامبر برکنار شدند، در ظرف يک ماه مجددا به کرسی های قضاوت باز ميگردانند. اين قضات، با تجديد انتخاب آقای مشرف به رياست جمهوری ضمن داشتن مقام فرماندهی بر ارتش مخالفت ميکردند.

امروز پليس در اسلام آباد برای متفرق ساختن صدها وکيل دادگستری که در حمايت از قضات برکنار شده تظاهرات ميکردند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

حزب مردم پاکستان که خانم بوتو رهبری آن را برعهده داشت در انتخابات بيشترين کرسی ها را کسب کرد اما شمار کرسی های بحدی نبود که بتواند به تنهائی حاکم شود. حزب مسلم ليگ پاکستان به رهبری آقای شريف در انتخابات دوم شد.

آقای مشرف روز جمعه قول داد به شرط حفظ صلح ، از دولت ائتلافی کاملا حمايت کد. انتظار ميرود آقای مشرف پارلمان جديد را ظرف دو هفته افتتاح کند.

XS
SM
MD
LG