لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

مرد دوم نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا کشته شد


وزير دفاع کلمبيا روز گذشته اعلام کرد ايوان ريوس، مرد دوم نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا، به دست رئيس امنيت گروه شورشی فارک، با نام مستعار «روياس» ، کشته شد.

در پی حمله تهاجمی اول ماه مارس کلمبيا به نيروهای مسلح انقلابی، که منجر به کشته شدن ۱۹نفر از شورشيان از جمله رائول «ريوس»، سخنگوی شورشيان فارک شد، اين دومين باريست که ظرف يک هفته دو تن از رهبران عمده اين گروه کشته ميشوند. اين موضوع شکست عمده ای برای نيروهای چپ گرای مسلح انقلابی کلمبيا محسوب می شود که يکی از بزرگترين گروهای شورشی آن کشور به شمار ميرود.

وزير دفاع کلمبيا ميگويد نيروهای امنيتی کلمبيا در ۲۸ بهمن ماه گذشته بمنظور دست دستگيری ريوس دست به حملات تهاجمی متعددی به ناحيه کوهستانی غرب کلمبيا زدند و با شورشيان به نبرد پرداختند. او افزود پس از اين عمليات، پنج شنبه گذشته روياس، رئيس امنيت گروه شورشی با دست راست بريده، کامپيوتر و کارت شناسائی ريوس، خود را به نيروهای کلمبيا معرفی و تسليم کرد و گفت سه روز پيش وی را کشته است.

روياس در مورد علت کشتن ريوس به خبرنگاران گفت پس از پانزده روز درگيری با ارتش کلمبيا موقعيت ما رو به وخامت گذاشت و با کمبود مواد غذائی روبرو شديم. ما ميدانستيم که دير يا زود نيروهای ارتش کلمبيا به ما حمله خواهند کرد و کليه شورشيان را خواهد کشت.

ايالات متحده آمريکا ريوس را بعنوان يک تروريست و قاچاقچی مواد مخدر ميشناسد و پنج ميليون دلار جايزه برای دستگيری ريوس تعيين کرده بود.

ريوس بر خلاف ساير اعضای روستائی نيروهای مسلح انقلابی، يک دانشجوی سابق دانشگاه، خبرنگار، و تحليل گر مسائل سياسی بود.

XS
SM
MD
LG