لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

انتقاد گرجستان از روسيه بدليل لغو تحريمها عليه منطقه آبخازی


گرجستان از روسیه بدلیل لغو تحریم های تجاری و مالی علیه منطقه جدائی خواه آبخازی، که سعی دارد بعنوان یک کشور مستقل شناخته شود، انتقاد کرده است. وزارت امور خارجه گرجستان روز جمعه در بیانیه ای، اقدام مسکو را کوششی برای تجاوز به "حاکمیت و تمامیت ارضی" گرجستان توصیف کرد.

روسیه لغو تحریم ها را روز پنجشنبه اعلام کرد و گفت دیگر خود را به شرایط پیمان تحریم ها، که در سال ۱۹۹۶ به تصویب جامعه مشترک المنافع کشورهای مستقل - گروه منطقه ای جمهوری های سابق شوروی- رسید ، پای بند نمی داند.

اقدام روسیه در پی کوشش های دیپلماتیک فشرده برای بازداشتن غرب از شناسائی استقلال کوزوو از صربستان صورت گرفت. مسکو و دیگر مخالفان چنین رویدادی هشدار دادند که استقلال کوزوو تواند به جنبش های جدائی خواهانه در دیگر نقاط اروپا و ورای آن دامن بزند. اما روسیه، تاکید کرد که لغو تحریم های وضع شده بر آبخازی، به پشتیبانی غرب از استقلال کوزوو ارتباط ندارد.

روز چهارشنبه، اوست جنوبی، دومین منطقه انشعابی گرجستان، با استناد به وضع کوزوو، خواهان شناسائی مشابه شد. آبخازی و اوست جنوبی در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام کردند و موجب براه افتادن مناقشات مسلحانه شذدند. هیچ کشوری استقلال آنها را برسمیت نشناخته است، و گرجستان مدعی حاکمیت بر هر دو منطقه است.

XS
SM
MD
LG