لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

بوش از مک کين حمايت کرد و کلينتون در رقابت های سه ايالت براوباما پيروز شد


در آمريکا، سناتور جان مک کين، سرحال ازکسب پيروزيهای لازم در رقابت برای احراز کانديدائی حزب جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا، امروز، چهارشنبه، تائيد و پشتيبانی پرزيدنت بوش را نيز کسب کرد.

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش فراموش نکرده است سناتور مک کين در سال ۲۰۰۴ چه تلاش سختی را برای تجديد انتخاب او به رياست جمهوری انجام داد.

پرزيدنت بوش در نظر دارد برای اين قانونگذار باسابقه آريزونيائی تبليغ کند.

سناتور مک کين، که تا چند ماه پيش بنظر ميرسيد مبارزات انتخاباتی اش رو به سقوط است، روز سه شنبه با کسب پيروزی هائی عمده در رقابت های چهار ايالت ، توانست شمار هيات های نمايندگی حامی خود را به حدی برساند که برای رسيدن به کانديدائی حزب جمهوريخواه ضروری است.

در اردوگاه دمکرات ها نيز سناتور هيلاری کلينتون با پيروزی در ايالت های اوهايو و تگزاس، که تعداد هيات های نمايندگی آنها بالا و قابل توجه است، توانست به مبارزات انتخاباتی خود جان و رمقی تازه بدهد، و رقيب خود سناتور باراک اوباما را در دوازدهمين پيروزی اش متوقف کند.

خانم کلينتون در رقابت های سه شنبه در ايالت رود آيلند نيز پيروز شد، حال آنکه سناتور اوباما فقط از ايالت ورمونت برنده بيرون آمد.

خانم کلينتون به حاميانش در کلمبوس اوهايو گفت مبارزاتش برای رسيدن به کانديدائی حزب دمکرات قوی تر ميشود. وی يادآوری کرد که در تاريخ معاصر هيچ کانديدائی، دمکرات يا جمهوريخواه، نتوانسته است بدون پيروزی در اوهايو به رياست جمهوری آمريکا برسد.

سناتور اوباما به حاميانش در سان آنتونيوی تگزاس گفت وی انتظار دارد به کانديدائی حزب دمکرات برسد. سناتور اوباما کماکان از نظر تعداد هيات های نمايندگی لازم برای کسب کانديدائی، از سناتور کلينتون جلوتر است

. سناتور مک کين در مبارزات انتخاباتی تگزاس، اوهايو ، ورمونت و رود آيلند رقيب خود مايک هاکبی را شکست داد، که موجب شد اين فرماندار پيشين آرکانزاس از صحنه رقابت خارج شود و از سناتور مک کين جانبداری کند.

برای دمکرات ها، ايالت پنسيلوانيا صحنه رقابت های عمده بعدی است که روز بيست و دوم آوريل برگزار ميشود.

کانديداهای دمکرات و جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوریآمريکا که در ماه نوامبر انجام خواهد گرفت با يکديگر رقابت خواهند کرد .

XS
SM
MD
LG