لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

اوکراين: اگر مذاکرات با روسيه بی نتيجه بماند، امکان دارد ارسال گاز به اروپا متوقف شود


در واکنش به اعلام تصميم گازپروم، شرکت دولتی گاز روسيه، داير بر کاهش ميزان صدور گاز طبيعی به اوکراين به خاطر بدهی های معوقه آن کشور، شرکت گاز اوکراين موسوم به (نفت و گاز ) اعلام کرد در حال حاضر هيچ برنامه فوری برای عدم تحويل گاز به مصرف کنندگان گاز طبيعی در نظر ندارد، اما در صورت بی نتيجه ماندن مذاکرات با روسيه و کاهش تدريجی ذخاير گاز کشور امکان چنين اقدامی وجود دارد. بخش زيادی از گاز روسيه از طريق اوکراين به اروپا منتقل می شود.

شرکت گازپروم روسيه از اوکراين می خواهد به منظور ادامه دريافت گاز از آن کشور با امضا قراردادی متعهد شود که ۶۰۰ ميليون دلار بدهی معوقه خود را بپردازد. اين شرکت از پريروز (دوشنبه) به خاطر عدم همکاری اوکراين در اين زمينه صدور گاز طبيعی به آن کشور را به نصف تقليل داده است.

از يک طرف، سخنگوی شرکت گازپروم در مورد سرنوشت انتقال گاز طبيعی به اوکراين، گفت، «همکاران اوکراينی ما بدون اينکه به مسکو بيايند فقط از طريق رسانه ها ادعا کرده اند که شرکت نفت و گاز اوکراين بدون اجازه می تواند کار تلمبه زنی مقدار گاز لازم را برای مصرف کنندگان اروپايی آغاز کند.»

از طرف ديگر، سخنگوی شرکت نفت و گاز اوکراين نيز روز گذشته اظهار داشت اگر اين وضعيت ادامه يابد چاره ای جز قطع جريان انتقال گاز به مصرف کنندگان اروپايی ندارد.

اما اندکی پس از اعلام اين خبر يکی ديگر از سخنگويان شرکت نفت و گاز اوکراين اعلام کرد با رو به گرما گذاشتن دمای هوا و ذخيره کافی گاز طبيعی چنين اقدامی به فوريت صورت نخواهد گرفت. وی اضافه کرد که شرکت گازپروم روسيه با انتشار چنين بيانيه ای فقط به دنبال نقض اصول مندرج در منشور انرژی اروپا است که منافع اقتصادی کشور منتقل کننده گاز طبيعی به اروپا را تضمين می کند.

سخنگوی شرکت نفت و گاز اوکراين گفت شرکت نفت و گاز با وجود تهديدهای گازپروم تمامی تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا جريان انتقال گاز به مصرف کنندگان اروپايی بدون هيچگونه وقفه ای و به سلامت ادامه يابد، مگر اينکه اين تهديدها امنيت اوکراين و مصرف کنندگان را به خطر بياندازد. اما استفاده غير مجاز از گاز اروپا برای کشوری چون اوکراين که خواهان نزديکی بيشتر به اروپا و خروج از حيطه نفوذ روسيه است اقدامی خطرناک تلقی می شود.

گازپروم گرچه به مسئله کاهش صدور گاز طبيعی به اوکراين صرفاً به عنوان يک اختلاف اقتصادی می نگرد اما بايد توجه داشت که اين مسئله عواقب سياسی قابل ملاحظه ای نيز به همراه خواهد داشت.

رئيس شرکت گازپروم و سايرين از کرملين انتقاد می کنند که از گاز پروم به عنوان يک ابزار فشار استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG