لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

عباس مذاکرات صلح با اسرائيل را برای اعتراض به حملات متوقف کرد


" hspace=2 src="/persian/images/AFP_Palestinian_president_Mahmud_Abbas_in_Cairo30_Jan08.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی مذاکرات صلح با اسرائيل را، برای اعتراض به عمليات تهاجمی اسرائيل عليه ستيزه گران فلسطينی در نوار غزه، متوقف کرده است.

به گفته منابع پزشکی فلسطينی در حملات هوائی و زمينی امروزاسرائيل دست کم شش فلسطينی ، از جمله يک دختر بچه بيست و يک ماهه کشته شدند. هواپيماهای جنگی اسرائيل همچنين دفاتر اسمعيل هنييه رهبر حماس در غزه را ويران کردند.

ارتش اسرائيل ميگويد ستيزه گران مسئول در حملات تقريبا روزانه راکتی به شهرک های اسرائيلی را هدف ميگيرد.

دست کم پانزده راکت امروز به جنوب اسرائيل اصابت کرد ، که چهار نفر را مجروح ساخت.

يک سخنگوی کاخ سفيد امروز خواستار پايان دادن به خشونت و بازگشت به مذاکرات شد.

اسلووانی که رياست ادواری اتحاديه اروپا را برعهده دارد آنچه را که توسل بی تناسب اسرائيل به زور ناميد تقبيح و محکوم کرد. اسلووانی از اسرائيل خواست حد اکثر خويشتن داری را بخرج دهد و نگذارد زندگی غيرنظاميان به خطر بيفتد که مغاير با قوانين بين الملل است. اسلووانی همچنين تداوم راکت اندازی فلسطينيان به اسرائيل را تقبيح و محکوم کرد و از ستيزه گران خواست فورا چنين حملاتی را متوقف کنند.

روز شنبه دست کم پنجاه و چهار فلسطينی در غزه کشته شدند که قريب نيمی از آنان ستيزه گران و بقيه غير نظاميان بودند. دو سرباز اسرائيلی نيز کشته شدند.

اين مرگبار ترين روز برای فلسطينيان پس از آخرين شورش آنان درسال ۲۰۰۰ بود.

مقامات اسرائيلی از اقدام آقای عباس در متوقف ساختن مذاکرات به عنوان يک اشتباه انتقاد کردند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز به کابينه خود گفت ضربه زدن به حماس و تضعيف اين رقيب اصلی دولت معتدل آقای عباس، شانس صلح را بيشتر ميکند.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه اسرائيل را به کشتن غيرنظاميان در غزه با توسل به زور بی تناسب متهم ساخت. ترکيه نزديک ترين متحد اسرائيل در جهان اسلام است.

پاپ بنديکت از اسرائيل و فلسطينيان خواست بی قيد و شرط به آنچه که وی دوری از تسلسل خشونت توصيف کرد پايان دهند.

امروز هزاران فلسطينی معترض با برپائی تظاهرات در غزه خواستار پايان گرفتن حملات اسرائيل شدند و از جناح های فلسطينی خواستند برای پايان بخشيدن به خشونت با يکديگر متحد شوند.

هزاران فلسطينی امروز همچنين در شهرک های کرانه غربی ، و شرق بيت المقدس عليه عمليات تهاجمی اسرائيل اعتراض کردند. شاهدان ميگويند سربازان اسرائيلی در برخورد با معترضين سنگ انداز در نزديکی هبرون ، يک پسر بچه چهارده ساله را با شليک گلوله کشتند.

در قاهره پايتخت مصر، در دمشق پايتخت سوريه و در مرز جنوبی لبنان با اسرائيل نيز تظاهرات ضد اسرائيلی برپا شد.

XS
SM
MD
LG