لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

اولمرت ميگويد عمليات تهاجمی در غزه گسترش می يابد وانتقادها را ردکرد


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد اسرائيل عمليات تهاجمی عليه ستيزه گران در نوار غزه را ، که به کشته شدن دست کم هشتاد فلسطينی ستيزه گر و غيرنظامی از روز چهارشنبه ببعد منجر شده است، ادامه و گسترش ميدهد.

آقای اولمرت امروز، يکشنبه، در آغاز جلسه هفتگی کابينه انتقادهای بين المللی در مورد توسل اسرائيل به زور بيش از حد در نوار غزه تحت کنترل حماس را رد کرد.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی که عمليات اسرائيل در غزه را هولوکاست توصيف کرده بود امروز گفت هرگونه مذاکره صلح با اسرائيل متوقف شده است.

اسرائيل روز چهارشنبه در واکنش به پرتاب راکتی از قلمرو فلسطينيان که به کشته شدن يک اسرائيلی منجر شد، حملات را شروع کرد. از آن پس انبوهی از راکت به اسرائيل پرتاب شده است.

امروز هزاران فلسطينی معترض با تظاهرات در غزه خواستار پايان گرفتن حملات اسرائيل شدند و از جناح های فلسطينی خواستند برای پايان بخشيدن به خشونت با يکديگر متحد شوند.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد روز شنبه گفت ميداند که اسرائيل حق دارد از خود دفاع کند اما آنچه را که استفاده بی تناسب و بيش از حد از زور ناميد، تقبيح و محکوم کرد.

دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين ضمن تقبيح و محکوم کردن حملات راکتی فلسطينيان به اسرائيل ، خواستار آتش بس فوری در عملياتی شد که وی آنها را تروريستی خواند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد بامداد امروز، جلسه ای اضطراری داشت و اعلاميه ای صادر کرد که تشديد خشونت را تقبيح و محکوم ميکند.

شورای امنيت گفت عميقا نگران از دست رفتن جان غيرنظاميان در جنوب اسرائيل و نوار غزه است.

خشونت امروز نيز در شمال نوار غزه ادامه داشت و هواپيماهای جنگی اسرائيل دفاتر اسمعيل هنييه رهبر حماس در غزه را ويران کردند.

گوردون جاندرو سخنگوی امنيت ملی آمريکا ميگويد آمريکا از ضايعات انسانی هر دو طرف متاسف است اما يادآوری کرد که ميان حملات راکتی تروريستی عليه غير نظاميان و اقدام در دفاع از خود تفاوتی آشکار و روشن وجود دارد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز دوشنبه روانه خاورميانه ميشود.

XS
SM
MD
LG