لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

اتحاديه اروپا هيات نمايندگی اداری و پليس خودرا در پريشتينا پايتخت کوسوو مستقر کرد


در روزهای پس از اعلام استقلال کوسوو صربهای اين شهر دست به تظاهرات اعتراض آميز زده بودند. نيروهای ناتو راههای ورود به کوسوو از طريق صربستان را بسته اند و پاسداران صلح ملل متحد در مرز به گشت زنی می پردازند.

راسيم لياجيچ، وزير امور اجتماعی صربستان، در ديدار از شهر صرب نشين رانيلوگ در کوسوو به صربهای منطقه اطمينان دادکه دولت صرب آنها را فراموش نخواهد کرد. وزير صرب اعلام استقلال کوسوو را غير قانونی خواند، و گفت، «اين کار غير قانونی است. آنها حق ندارند چنين کاری بکنند. آلبانيائی تباران شهروندان ما هستند. مردم ما هستند. ما در کشور صربستان در کنارآنها زندگی می کنيم. آنها هم مثل من می توانند در صربستان زندگی کنند.»

وزير امور خارجه ايتاليا شناسائی هرچه زودتر کوسوورا به سود کشورش دانست. ماسيمو دالما در کميسيون امور خارجه پارلمان گفت، «ما ناراحتی صربستان را درک می کنيم. اما به باور من استقلال کوسوو بهترين گزينه بود.»

در برلين، به دنبال موافقت کابينه، استقلال کوسوو از سوی دولت آلمان به رسميت شناخته شد. سخنگوی دولت آلمان گفت صدر اعظم آنگلا مرکل دستور داده است سفارت آلمان در پريشتينا داير گردد. خانم مرکل به منظور ابراز پشتيبانی از کوسوو فرانتس جوزف يونگ، وزير دفاع، را نيز به پريشتينا اعزام کرد.

در همين حال مسلمانان آلبانی استقلال کوسوو رابه شيوه سنتی و مذهبی جشن گرفتند. از مناره های مسجد گنجيلان اذان پخش می شود.

صادقو، ۲۵ ساله، در حال نوشيدن آبجو در گوشه ای از ميدان شادی خودراابراز داشت و گفت، «فکر نمی کنم در هيچ جای دنيا می توانست چنين اتفاقی بيفتد.»

عاصم حسينی امام شهر گفت، «مردم احساس غرور می کنند که مسلمانند. ما مثل گذشته تلاش داريم دين خودرا به شيوه ای شرافتمندانه عرضه کنيم و بگوئيم اسلام دين صلح است.»

رهبران دينی کوسوو با احتياط کامل تلاش دارند از هر نوع تند روی و مداخله در سياست دوری گزينند. حسينی می گويد مسلمانان آلبانی و کوسوو وهابی و تندرو نيستند. «در کوسوو آدمها ممکن است ريش داشته باشند، امااين سنت دينی شان است. در کوسوو از وهابيت يا تندروی مطلقا خبری نيست.»

امام شهر گنجيلان می گويد در کوسوو مردم طرفدار آمريکا هستند و از تندروهای دينی از هر گروه فاصله می گيرند.

و يک زن اهل گنجيلان می گويد ميان مسيحيان و مسلمانان کوسوو هم برخوردی روی نخواهد داد. «فکر نمی کنم کوسوو از اين بابت مشکلی داشته باشد. تا حالا که تفاوتهای دينی مايه اختلاف نبوده. دين مردم آلبانی، آلبانيائی است، آنها مسلمان نيستند.»

XS
SM
MD
LG