لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

نتايج انتخابات پاکستان و ابراز اميدواری دولت بوش به اصلاحات و مبارزه با تروريسم


احزاب عمده اپوزيسيون پاکستان، حزب مردم و حزب مسلم ليگ وابسته نواز شريف، به دنبال پيروزی قاطعانه خود در انتخابات عمومی روز دوشنبه در پاکستان وعده دادند که دولتی ائتلافی تشکيل دهند.

آصف زرداری رهبر حزب مردم و شوهر بی نظير بوتو اظهار داشت حزب وی و حزب تحت رهبری نواز شريف همچنين قصد دارند اختيارات پارلمان پاکستان را که در دوران زمامداری پرويز مشرف تضعيف گرديده بود، بار ديگربرقرار سازند.

آقای زرداری عهد کرد که دولت جديد ائتلافی هيچ يک از قانونگذاران وابسته به حزب مسلم ليگ تحت رهبری پرويز مشرف را که در انتخابات روز دوشنبه با فاصله زياد سوم شد و شکست خود را پذيرفت، به عضويت نپذيرد.

درهمين حال نواز شريف اعلام کرد قصد دارد رئيس ديوان عالی پاکستان را که در ماه نوامبرگذشته به دنبال اعلام حالت فوق العاده درپاکستان برکنار گرديد، به مقام سابق خود بازگرداند. آقای شريف افزود قضات بررسی خواهند کرد که آيا آقای مشرف درجريان انتخاب مجدد خود به رياست جمهوری پاکستان برخلاف قانون رفتارکرده است يا نه.

ابراز اميدواری دولت بوش

در همين حال دولت بوش ابراز اميدواری کرد که به دنبال انتخابات پاکستان يک دولت ميانه رو زمام امور را در دست بگيرد که به اصلاحات و مبارزه با افراط گرائی و تروريسم ادامه دهد.

مقامات آمريکا همچنين از کليه طرف های سياسی در پاکستان خواستند که نتايج انتخابات را بپذيرند.

به گفته اين مقامات، آمريکا آماده است با هردولتی که به دنبال انتخابات روز دوشنبه برسرکارآيد و همچنين با پرويزمشرف رئيس جمهوری پاکستان همکاری کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اظهارداشت آمريکا برای درهم شکستن سلول های تروريستی درمناطق دورافتاده قبيله ای پاکستان در مجاورت مرز افغانستان، منافع ملی عميقی درهمکاری با پاکستان دارد.

در نيويورک، بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد اظهارداشت از تعهد احزاب پاکستان نسبت به احترام به روند دمکراتيک کشور متبوع خود احساس دلگرمی می کند.

افغانستان، همسايه پاکستان، از انتخابات اين کشور استقبال به عمل آورد و آن را بازتاب دهنده اراده مردم پاکستان دانست.

XS
SM
MD
LG