لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

بازتاب خبر استعفای کاسترو در جهان


اعلام خبر بازنشستگی فيدل کاسترو رهبر هشتاد و يک ساله کوبا با واکنش های متفاوتی در ميان رهبران جهان غرب روبرو شد و اين در حاليست که همپيمانان کاسترو از نزديک به نيم قرن حکومت او تجليل بعمل می آورند. تصميم کاسترو روز گذشته طی نامه ای در روزنامه حزب کمونيست کوبا موسوم به گرانما بچاپ رسيد. کاسترو در اين نامه اشاره ای به فرد بخصوصی برای جانشينی خود نکرده است.

کشورهای هم پيمان کوبا از جمله روسيه، ويتنام، و چين با تحسين و احترام نسبت به استعفای فيدل کاسترو از خود واکنش نشان دادند. يولی کويتسينسکی، معاون اول کميته روابط خارجی دومای روسيه، در مورد کوبای پس از فيدل کاسترو گفت، «من فکر می کنم کوبا راه فيدل کاسترو را پس از او ادامه خواهد داد و تمامی دستآوردهای مثبتی را که در سالهای گذشته بدان دست يافته حفظ خواهد کرد.»

در چين نيز مقامات رسمی آن کشور در واکنش به تصميم بازنشستگی کاسترو گفتند که آن کشور به روابط دوستانه خود با کوبا ادامه خواهد داد. سخنگوی وزارت خارجه چين امروز با آرزوی بهبودی هر چه سريعتر کاسترو او را يکی از دوستان قديمی مردم چين خواند.

با اينهمه رهبران غربی کناره گيری کاسترو از قدرت را فرصتی مناسب برای تغييرات سياسی در جزيره کوبا خواندند. يک سخنگوی نخست وزير بريتانيا ديروز گفت حال کوبا اين فرصت را بدست آورده است تا گذاری مسالمت آميز به دموکراسی داشته باشد. اسپانيا، آمريکا، و اتحاديه اروپا نيز در مورد تحولات سياسی مسالمت آميز در کوبا اظهار اميدواری کردند. جان کلنسی، سخنگوی کميسيون اتحاديه اروپا، روز گذشته در بروکسل گفت، «بار ديگر ما ميل خود را به داشتن ديالوگ سازنده سياسی با کوبا تکرار می کنيم . هدف اين ديالوگ که شامل مقامات و جامعه مدنی کوبا می شود، دستيابی به اهداف و مواضع مشترک اتحاديه اروپاست.»

پاسکال آندره آنی، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نيز در يک نشست خبری گفت آرزوی کشورش اين است که کوبا در مسير دموکراسی و احترام به حقوق بشر گام بردارد.

اِوو مورالس، رئيس جمهوری بوليوی، با اظهار تأسف از اعلام بازنشستگی کاسترو گفت که چيزهای بسياری را از او آموخته است. وی اضافه کرد ما نمی خواهيم رهبری مشهور چون فيدل کاسترو را از دست بدهيم، امّا متاسفانه بعضی وقتها فرصتها پايان می يابد.

هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا، و يکی از دوستان نزديک و صميمی فيدل کاسترو، گفت، « فيدل استعفا نکرده است، بلکه اينکار او تلاشی بزرگ در راه پايان دادن به تعهدی است که ممکن بود با انتخاب مجددش بر عهده او گذاشته شود. ما به تصميم او احترام می گذاريم، گرچه ميل داشتيم که اينکار بنوعی ديگر صورت گيرد.»

چاوز در ادامه گفت، فيدل بازنشسته نشده، استعفا نکرده، و هميشه انقلابيون اين قاره را رهبری خواهد کرد.

لوئيز ايناسيو لولا دا سيلوا، رئيس جمهوری برزيل، نيز از فيدل کاسترو به عنوان تنها اسطوره زنده بشريت نام برد. وی گفت، به باور او، کاسترو اين تصوير را با شايستگی کامل و قدرت اراده کسب کرده است، بنابراين اگر او تصميم به کناره گيری از قدرت گرفته اين امر حتماً به صلاح کشورش کوباست.

XS
SM
MD
LG