لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

آمريکا به رغم اعتراض صربستان استقلال کوسوو را به رسميت شناخت


ايالات متحده آمريکا، در قبول استقلال کوسوو و به رسميت شناختن دولت جديدالتاسيس اين کشور، به متحدين اروپايی اش پيوست.

جورج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، که امروز (سه شنبه) سرگرم بازديد از کشور آفريقايی تانزانياست، گفت، «تاريخ ثابت خواهد کرد که اين حرکتی است صحيح» در جهت به ارمغان آوردن صلح به کشورهای منطقه بالکان.

پيش از اين پرزيدنت بوش ضمن گفتن تبريک به مردم کوسوو گفته بود ايالات متحده با کشور جديد روابط ديپلماتيک برقرار خواهد ساخت.

صربستان به اعلام استقلال ناحيه ای که به مدتهای زياد جزيی از سرزمين هايش بوده اعتراض کرده است. گروه هايی از صرب ها امروز (سه شنبه) به دو معبر مرزی که کوسوو را به صربستان متصل می کند حمله ور شده و يکی از آن ها را به آتش کشيدند. از ميزان خسارات گزارشی نرسيده است.

ديروز رئيس جمهوری صربستان، بوريس تاديک، از بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، خواست استقلال کوسوو را باطل کرده و آن را بی اعتبار بخواند.

چين و روسيه، اعضای صاحب وتو در شورای امنيت سازمان ملل، از درخواست تاديک حمايت به عمل آورده و گفتند برسميت شناختن حرکت يکجانبه کوسوو سابقه خطرناکی را برای جنبش های جدايی طلبانه در سراسر جهان بوجود خواهد آورد.

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، ديروز (دوشنبه) در يک مکالمه تلفنی با وزير امورخارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، گفت اعلام استقلال کوسوو «خطرناک» و «غير قابل قبول» است.

بان کی مون از قانونی و يا غير قانونی خواندن اعلام استقلال کوسوو سرباز زده و گفته است که دفتر سازمان ملل در کوسوو به انجام ماموريت خود ادامه خواهد داد.

وزير امور خارجه صربستان، ووک جرميک، گفت بلگراد سفرايش را از تمام کشورهايی که استقلال کوسوو را برسميت بشناسند فراخواهد خواند. وی گفت صربستان برای نگاهداشتن سرزمين هايش هر کوششی را بکار خواهد برد.

شش عضو اتحاديه اروپا، يعنی اسپانيا، قبرس، يونان، اسلواکی، و رومانی در ميان کشورهايی هستند که با استقلال کوسوو مخالفت ورزيده اند. سری لانکا، گرجستان، و اندونزی نيز از برسميت شناختن کوسوو خودداری کرده اند.

کوسوو از سال ۱۹۹۹ ميلادی تاکنون، يعنی از زمانيکه حملات هوايی ناتو به سرکوب جدايی طلبان آلبانيايی تبار خاتمه بخشيد و نيروهای انتظامی بلگراد را از اين منطقه بيرون راند، تحت مديريت سازمان ملل اداره می شده است.

XS
SM
MD
LG