لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

بازتاب برسميت شناخته شدن استقلال کوسوو در جهان


يک روز پس از اعلام موجوديت کشور مستقل کوسوو، که از حمايت آمريکا و اتحاديه اروپا برخوردار بوده است، رهبران استانهای آبخازی و اوستی جنوبی در گرجستان کشورهای اروپائی را به اعمال سياستهای دوگانه محکوم کردند.

ادوارد کوکوای تی، رهبر استان اوستی جنوبی، ديروز (دوشنبه) در يک مصاحبه مطبوعاتی گفت، «می خواهم بر اين مساله تاکيد کنم که استانهای آبخازی و اوستی جنوبی نسبت به کوسوو دارای زمينه های حقوقی، سياسی و تاريخی بيشتری برای استقلال هستند. برسميت شناختن کشور مستقل کوسوو آشکارا بمعنی اعمال يک سياست دوگانه است.»

رهبران استانهای جدائی طلب گرجستان اعلام کردند که از مسکو خواسته اند استقلال اين استانها را برسميت بشناسد.

سرگئی باگاپش رهبر استان آبخازی نيز در اين مصاحبه مطبوعاتی گفت، «اين غير ممکن است که برای يک کشور همه حقوق را قايل شويم و همان حقوق را برای يک کشور ديگر ناديده بگيريم. اروپا مرکز تمدن دنياست و بايد در هر شرائطی به شيوه متمدنانه عمل کند.»

مسکو اگرچه از تماميت ارضی گرجستان حمايت می کند، اما به شهروندان استانهای آبخازی و اوستی جنوبی تابعيت روسی اعطا کرده است.

مسکو قبلاً به کشورهای غربی هشدار داده بود که اعلام استقلال کوسوو به خواست استقلال طلبانه استانهای گرجستان مشروعيت خواهد بخشيد. اين هشدار تلويحاً بدين معنی است که مسکو مجبور خواهد بود آنها را برسميت بشناسد.

از سوی ديگر ميخاييل ساکاش ويلی، رئيس جمهوری گرجستان، اعلام کرد در صورت برسميت شناختن استقلال اين استانها شبح جنگهای قومی دو باره اين منطقه را فرا خواهد گرفت. او گفت تفاوتهای آشکاری بين کوسوو و اين استانها وجود دارد، و کوسوو قربانی پاکسازيهای قومی بوده است، در حالی که جدائی طلبان اين استانها خود فاتحان پاکسازی های قومی هستند.

رهبر حزب دمکراتيک ليبرال روسيه نيز در مخالفت با استقلال کوسوو گفت، «ما اعتراض خود را نسبت به استقلال کوسوو اعلام می کنيم. ما اين اقدام را نقض حقوق بين المللی تلقی می کنيم.»

کرملين بارها آمريکا وکشورهای غربی را در برسميت شناختن کوسوو مورد انتقاد قرار داده است.

XS
SM
MD
LG