لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

انتخابات پارلمانی در پاکستان برگزار شد


برای شرکت در انتخابات پارلمانی پاکستان، که از ساعات اوليه صبح امروز آغاز شد، بيش از هشتاد ميليون نفر ثبت نام کرده اند تا نمايندگان مجمع ملّی و چهار انجمن استانی آن کشور را برگزينند. حوزه های اخذ رأی در ساعات اوليه امروز خلوت بود و رأی دهندگان گفتند که بيم آنان از خشونتهای سياسی است که موجب مرگ صد ها نفر در ماههای اخير شده است.

روز شنبه، يعنی تنها دو روز قبل از برگزاری انتخابات، در انفجار بمبی در راهپيمايی هواداران حزب مردم در پاره چنار نزديک به پنجاه نفر جان باختند. ديروز (يکشنبه) نيز يکی از کاندايدا های شرکت در انتخابات پارلمانی که به حزب نواز شريف تعلق داشت در لاهور بضرب گلوله از پای در آمد. با اينهمه نزديک به ۴۰۰ هزار مأمور پليس و ۸۰ هزار سرباز برای تأمين امنيت رأی دهندگان گسيل شده اند و تا کنون گزارشی از حادثه ای جدی مخابره نشده است.

ناظران بين المللی از جمله سه سناتور آمريکايی جان کری، چاک هيگل، و جوزف بايدن نيز بر جريان برگزاری انتخابات امروز پاکستان نظارت دارند. سناتور کری در اينمورد گفت، «اين انتخابات بيانگر رابطه دولت پاکستان با مردم آن کشور است. پاکستان در اين انتخابات می خواهد به جهانيان نشان دهد که توانايی برگزاری انتخاباتی معتبر و در نتيجه داشتن دولتی معتبر را دارد.»

با اين حال حزب مسلم ليگ، شاخه قائد اعظم که از پرزيدنت مشرف طرفداری می کند، از سوی دو حزب مخالف يعنی حزب مردم و حزب مسلم ليگ شاخه نواز به چالش گرفته شده و احزاب مخالف دولت هشدار داده اند که در صورت دستکاری در نتايج انتخابات طرفداران خود را به خيابانها خواهند آورد.

بنا به ادعای مخالفان دولت عمليات گسترده ای در جريان است تا در نتايج حاصل از انتخابات امروز خدشه وارد کند. امّا نثار ممون وزير اطلاعات پاکستان با رد چنين ادعاهايی می گويد شمارش آرا شفاف خواهد بود.

نتايج يک نظر سنجی عمومی نشان می دهد که حزب مردم پاکستان به رهبری آصف علی زرداری از محبوبيت بيشتری در بين رأی دهندگان برخوردار است.

يک شهروند کراچی گفت، «من يک پاکستانيم و موظفم تا رأی دهم. انشاالله حزب بی نظير بوتو پيروز خواهد شد.»

آصف علی زرداری که در نواب شاه، شهری که در آن سکونت دارد، رأی خود را به صندوق انداخت بسيار مطمئن بنظر می رسيد. شوهر پنجاه و يک ساله نخست وزير سابق پاکستان خود را برای عضويت در پارلمان پاکستان نامزد نکرده امّا رهبری حزب مردم آن کشور را عهده دار است که اميدوار است در انتخابات امروز به پيروزی برسد.

آقای زرداری به اتهام فساد مالی در زمان نخست وزيری همسرش خانم بی نظير بوتو هشت سال را در زندان گذراند. اتهامی که او و همسرش انگيزه ی آن را سياسی قلمداد کردند.

نواز شريف، يکی ديگر از نخست وزيران سابق پاکستان که در گذشته دوبار پست نخست وزيری آن کشور را عهده دار بوده، امروز در لاهور رأی خود را به صندوق انداخت. او که پنجاه و نه سال دارد در ماه نوامبر سال گذشته از تبعيد به کشورش بازگشت تا رهبری يک حزب مخالف دولت را در دست گيرد.

چودری پرويز الهی، وزير سابق پنجاب و يکی از هواداران پرويز مشرف، اميدوار است که حزب مسلم ليگ شاخه ی قائد اعظم براحتی در پنجاب بلوچستان و استان مرزی شمال غرب به پيروزی برسد.

دو نظر سنجی عمومی از مردم پاکستان که بوسيله گروههای آمريکايی صورت گرفته می گويد در صورت منصفانه بودن انتخابات حزب مردم رتبه ی اول، حزب نواز شريف دوم، و حزب مسلم ليگ شاخه قائد اعظم در مکان سوم قرار خواهد گرفت.

نتايج اوليه انتخابات پاکستان در پايان امروز اعلام می شود و نتيجه ی نهايی آن قرار است در روز چهارشنبه به آگاهی عموم برسد.

XS
SM
MD
LG