لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

حمايت کاخ سفيد از روابط ايران و عراق در آستانه سفر احمدی نژاد به عراق


سخنگوی شورای امنيت ملی کاخ سفيد واشنگتن طی بيانيه ای گفت دولت آمريکا از روابط خوب ايران و عراق حمايت می کند. در بيانيه آقای گوردون جاندرو آمده است سريع ترين راه برای تقويت روابط دو کشور اين است که ايران از حمايت افراطيها در عراق دست بردارد.

آقای جاندرو گفت افراطيها در کشتن مردم بی گناه عراق و نيز نيروهای آمريکايی مستقر در اين کشور شرکت دارند. به گفته سخنگوی دولت عراق، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران روز دوم مارس دوازدهم اسفند به عراق می رود.

آقای احمدی نژاد نخستين رئيس جمهوری ايران است که به عراق سفر می کند. در حالی که جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق طی دو سال رياست خود چند بار به ايران سفر کرده است.

قرار است آقای احمدی نژاد در سفر خود به بغداد با جلال طالبانی رئيس جمهوری و نوری مالکی نخست وزير اين کشور ديدار کند. برخی منابع خبر داده اند که احتمال دارد آيت الله علی سيستانی مرجع تقليد شيعيان عراق آقای احمدی نژاد را به حضور بپذيرد.

در همين حال بنا به درخواست ايران دور جديد مذاکرات ايران و آمريکا در مورد عراق که قرار بود جمعه اين هفته انجام شود لغو و به آينده موکول شد.اين چهارمين بار است که ايران مذاکرات سه جانبه با عراق و امريکا را به تعويق می اندازد. نمايندگان ايران و آمريکا در سال گذشته ميلادی طی سه دور مذاکره چگونگی برقراری ثبات در عراق را مورد بررسی قرار دادند.

XS
SM
MD
LG