لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

نگاهی به خبرهای ايران


نسیم خسروی و راحله عسکری زاده دو تن از فعالان حقوق زنان روز گذشته در پارک دانشجوی تهران، هنگام جمع آوری امضا برای، کمپین یک میلیون امضا تغییر برای برابری، بازداشت شدند. بنا بر این گزارش، شمار فعالان حقوق زنان که به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز خود مدتی را در بازداشت گذرانده اند، به هشت تن رسیده است.

*****

دادستان عمومی و انقلاب تهران عنوان کرد پنج پایگاه اینترنتی را که در خصوص تحولات سیاسی اخیر فعالیت میکردند، به اتهام تشویش اذهان عمومی و مسموم کردن فضای انتخاباتی، فیلتر کرده است. در این گزارش نام این پایگاههای اینترنتی عنوان نشده است، ولی واحد مرکزی خبر، نام یکی از این پایگاههای فیلتر شده را نوسازی عنوان کرده است. به گفته علیرضا ملکیان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، این پایگاه اطلاع رسانی به اتهام اهانت به مقامات روحانی فیلتر شده است.

*****

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از ورود سالانه هفت میلیون پرونده به دستگاه قضایی خبر داد، و آن را نامتعارف قلمداد کرد. وی که در یک کنفرانس ویدیوئی با قضات و مسئولان قضایی استان فارس سخن میگفت، ضمن انتقاد از ورود این حجم عظیم پرونده به دستگاه قضایی آن را یک آسیب بزرگ اجتماعی دانست که در دیگر کشورها به چشم نمی خورد. رئیس قوه قضائیه ایران وجود کشمکشها، دعوا و مخامصه بیش ازحد متعارف را نوعی بیماری و مرض اجتماعی دانست.

*****

محمد هاشمی برادر علی اکبر هاشمی رفسنجانی در گفتگویی با پایگاه خبری آفتاب در خصوص سخنان رئیس جمهوری ایران در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرده است، شایسته بود احمدی نژاد به جای طرح اتهامات واهی در سخنرانی اش، به مردم گزارش میداد که در این دو سال و نیم حدود ۱۶۰ میلیارد دلار درآمد نفت که به خزانه کشور رفته، کجا و چگونه هزینه شده است.
محمد هاشمی افزوده است؛ رئیس جمهوری به جای فرافکنی و حرکات اینچنینی باید به مردم توضیح میداد که با وجود نفت حدود بشکه ای نود دلار و یک درآمد افسانه ای چرا بیکاری، گرانی و تورم در جامعه بیداد میکند.
وی در سخنان خود افزوده است: رئیس جمهوری به مردم گزارش میداد و یا به مردم پاسخ میداد که چرا در یک اجلاس در قطر، زیر تابلویی با عنوان واهی خلیج عربی نشسته و نگفته که این سفرهای متعدد و پر هزینه خارجی چه دستآوردی داشته است.

*****

بنا به گزارش ادوار نیوز، مهدیه گلرو دبیر انجمن اسلامی منتخب دانشگاه علامه، از صدور احکام سنگین کمیته انضباطی برای فعالان دانشجویی این دانشگاه خبر داد. بنا براین گزارش وی و تعداد دیگری از فعالان دانشجویی این دانشگاه به نامهای سعید فیض الله زاده، امیر یعقوبعلی، امیر رئیسیان، عسل اخوان و شیما فرزادمنش به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شده اند.

*****

بنا به گزارش پایگاه خبری دسترنج، دستمزد کارگران بیمارستان سجاد کرمانشاه در پنج ماه گذشته پرداخت نشده است. بنا به گفته علی بیگی، یک فعال کارگری، طی توافقی در کمیته تأمین استان قرار شده است حقوق معوقه کارگران بیمارستان از محل وامی تا اوایل اسفندماه پرداخت شود.
در همین حال، پایگاه خبری دسترنج گزارش میدهد، چهل کارگر در جریان اعتصاب ماه گذشته کارگران کارخانه آزمایش، از سوی کارفرما به عنوان عوامل خاطی و برای تنبیه سایر اعتصاب کنندگان اخراج شدند. بنا بر این گزارش تمامی اخراج شدگان به صورت قراردادی در این کارخانه مشغول به کار بودند که پیش از اتمام قرارداد، از سوی کارفرکا اخراج شدند.

*****

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه از آژانس بين المللی انرژی اتمی خواست با قاطعيت به تحقيقات درباره برنامه هسته ای ايران ادامه دهد. آقای سارکوزی که روز گذشته با محمد البرادعی مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی در پاريس ديدار کرد، از آژانس خواست تا اقدامات لازم را برای تحقيقات دراز مدت و قاطع در ايران انجام دهد. به گزارش دفتر رياست جمهوری فرانسه، آقای سارکوزی بار دیگر نگرانی ها و خواسته های جامعه بين المللی درباره برنامه هسته ای و فعاليت های ايران در راستای توسعه موشک های بالستيک را یادآور شد.
محمد البرادعی هم اکنون در حال تهيه گزارش نهايی خود درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران است. اين گزارش ديدگاه تازه آژانس بين المللی انرژی اتمی را درباره ماهيت برنامه هسته ای ايران روشن خواهد ساخت.

*****

واردات روزانه یک ميليون متر مکعب گاز با قيمتی حدود سه برابر قيمت قرارداد فسخ شده ايران با ترکمنستان از دو هفته پيش آغاز شده است. به گزارش ايتارتاس، خبرگزاری رسمی روسيه، ناظم صمدزاده معاون شرکت گاز آذربايجان روز گذشته اين خبر را در يک کنفرانس خبری اعلام کرد. به گفته او دو کشور توافق نامه ای برای صادرات روزانه سی ميليون متر مکعب گاز به ايران را امضا کرده اند و فعلاً صادرات روزانه یک ميليون متر مکعب گاز، از اوايل فوريه آغاز شده است.بر اساس اين خبر قيمت تعيين شده برای گاز صادراتی آذربايجان به ايران ۳۰۰ دلار برای هر هزار متر مکعب تعيين شده است.در همین حال،مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران خبر از سرگیری صادرات گاز ترکمنستان به ایران را تکذیب کرده است.بنا به گزارش خبرگزاری مهر،سید رضا کسایی زاده با ابراز بی اطلاعی از ادعای ترکمنستان مبنی بر صدور مجدد گاز به ایران تصریح کرده است که چنین چیزی صحت ندارد و گاز ترکمنستان هنوز قطع است.

XS
SM
MD
LG