لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

لبنان دو يادبود کاملا متفاوت را برگزار ميکند


امروز(پنجشنبه) بيروت پايتخت لبنان صحنه ی برگزاری دو مراسم جداگانه برای دو دسته ی سياسی رقيب يکديگر بود. دهها هزار نفر از شهروندان لبنان با در دست داشتن پرچمهای کشورشان امروز در يک هوای بارانی در بيروت بمنظور گراميداشت خاطره ی رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان به راهپيمايی پرداختند. ترور رفيق حريری در سال ۲۰۰۵ که در آن انگشت اتهام بسوی سوريه نشانه رفت موجب دامن زدن به تظاهرات ضد سوری در لبنان شد که سرانجام منجر به خروج نيروهای سوری از آن کشور گرديد. رهبران لبنان سوريه را به دست داشتن در ترور رفيق حريری متهم می کنند اما دمشق همواره اين اتهامات را رد کرده است.

در مراسم امروز بسياری از سران سابق دولت و شخصيت های سياسی آن کشور شرکت داشتند. در اين تظاهرات برخی از شرکت کنندگان پلاکاردهايی را با خود حمل می کردند که در آن خواستهای سياسی آنان نقش بسته بود. يکی از اين نوشته ها خواهان انتخاب هر چه سريعتر رئيس جمهوری آن کشور بود. لبنان از اواخر ماه نوامبر سال گذشته و با پايان يافتن دوره رياست جمهوری اميل لحود بدون رئيس جمهوری اداره می شود. اين خلاء قدرت ناشی از رويارويی ميان ائتلاف غرب گرای حاکم به رهبری سعد الحريری و گروه مخالف به رهبری ميشل اعون است که از سوی سوريه حمايت می شود.

نصيب لحود يکی از اعضای پارلمان لبنان می گويد ماداميکه لبنان استقلال و حاکميت خود را بدست نيآورده راهپيمايی استقلال ادامه خواهد داشت.

حضور فؤاد سينيوره، نخست وزير لبنان، در راهپيمايی امروز به منظور ادای احترام به رفيق حريری اين پيام را در برداشت که وی خواستار دوری گزيدن سوريه از مسائل سياسی در لبنان است.

در مراسم امروز شفيق حريری برادر نخست وزير فقيد لبنان از يک مجسمه يادبود در محل وقوع انفجاری که سه سال پيش موجب کشته شدن رفيق حريری شد پرده برداری کرد.

درهمين حال شبه نظاميان شيعه حزب الله نيز امروز در بيروت مراسم خاکسپاری عماد مغنيه يکی از فرماندهان ارشد حزب الله را برگزار کردند. آقای مغنيه روز سه شنبه در انفجار يک اتوموبيل بمب گذاری شده در دمشق پايتخت سوريه کشته شد. حزب الله لبنان و هم پيمان اصلی آن دولت جمهوری اسلامی ايران اسرائيل را به دست داشتن در انفجار روز سه شنبه در دمشق متهم می کنند، اما اسرائيل هرگونه مداخله در اين حادثه را رد کرده است.

عماد مغنيه، رئيس سابق امنيتی گروه حزب الله، به طراحی و شرکت در حملات مرگبار در سالهای هشتاد و نود عليه هدف هايی در کشورهای غربی و اسرائيل متهم شده بود و يکی از افراد فراری و تحت تعقيب از سوی بسياری از کشورهای جهان بود.

XS
SM
MD
LG