لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

حزب الله لبنان ميگويد يک رهبر ارشدش در سوريه در يک حمله اسرائيل کشته شده است


گروه ستيزه گر لبنانی حزب الله ميگويد يکی از رهبران ارشدش که آمريکا و اسرائيل در ارتباط با حملاتی مرگبار در سه دهه گذشته در نقاط مختلف جهان، در تعقيب او بودند، در حمله ای که سه شنبه شب در سوريه از طريق انفجار بمب در يک اتوموبيل انجام گرفت کشته شده است.

اين گروه شيعه امروز ضمن اعلام مرگ عماد مغنيه از کانال تلويزيونی خود اسرائيل را به انجام حمله متهم کرد. دولت اسرائيل هرگونه درگيری را تکذيب ميکند.

اسرائيل مغنيه را به طراحی بمب گذاری سال ۱۹۹۲ در يک دفتر سفارت آن کشور در آرژانتين، و انفجاری که در سال ۱۹۹۴ موجب کشته شدن دهها نفر در يک مرکز يهوديان در بوئنوس آيرس شد ، متهم کرده بود.

نام مغنيه در فهرست وزارت امورخارجه آمريکا راجع به افراد تحت تعقيب به اتهام درگيری در عمليات تروريستی بود. مغنيه برای نقشی که در بمب گذاری منجر به کشته شدن دويست و چهل و يک تفنگدار دريائی آمريکا در سال ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دريائی آمريکا در بيروت و نيز ربودن يک پرواز بين المللی منجر به قتل يک غواص نيروی دريائی آمريکا در سال ۱۹۸۵ به وی نسبت داده ميشد، تحت تعقيب بود.

مغنيه همچنين در ربودن تری اندرسون رئيس دفتر خاورميانه ای آسوشيتد پرس در سال ۱۹۸۵ ، که شش سال را در اسارت گذراند، مورد ظن بود.

در واشنگتن ، شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت دنيا بدون مغنيه جائی بهتر است. مک کورمک مغنيه را قاتلی بی رحم، مرتکب قتل های متعدد، و تروريستی توصيف کرد که مسئول ار بين رفتن جان افرادی بی شمار است.

مغنيه در چهل و دو کشور جهان برای درگيری در عمليات مختلف تروريستی تحت تعقيب بود.

جمهوری اسلامی ايران اسرائيل را در کشتن مغنيه مسئول دانست. وسائل ارتباط جمعی دولتی ايران اظهارات يک سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ايران را نقل کردند که کشته شدن مغنيه را نمونه ای آشکار از تروريسم سازمان يافته توسط اسرائيل توصيف کرده است.

حزب الله که مورد حمايت جمهوری اسلامی ايران است خواستار حضور گسترده حاميان برای شرکت در مراسم خاکسپاری و ترحيم مغنيه شد که برای روز پنجشنبه در نزديکی روستايش در جنوب لبنان تدارک ديده شده است.

شاهدان ميگويند انفجاری که گزارش شده است موجب مرگ مغنيه شد در يک محله مسکونی دمشق رخ داد که يک مدرسه جمهوری اسلامی در دمشق نيز در آنجا قرار دارد .

شدت انفجار بحدی بود که به چند اتوموبيل ديگرهم آسيب رساند.

يک مقام پيشين اطلاعاتی اسرائيل گفت اسرائيل معنيه را حتی از حسن نصرالله رهبر حزب الله خطرناک تر تشخيص داده بود.

XS
SM
MD
LG