لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

شورای امنيت موضوع استقلال کوسوو را در نشست غيرعلنی بررسی می کند


در آستانه اعلام استقلال کوسوو شورای امنيت سازمان ملل به درخواست دولت صربستان و به پشتيبانی فدراسيون روسيه امروز (پنجشنبه) نشستی غيرعلنی خواهد داشت تا به هشدارهای وزير امورخارجه صربستان نسبت به پيامدهای استقلال کوسوو گوش فرادهد.

ريکاردو آلبرتو آرياس، نماينده دولت پاناما، و رئيس کنونی شورای امنيت در اين باره گفت، «چند روز پيش درخواست نامه ای از دولت صربستان برای يک نشست اضطراری درباره موضوع کوسوو دريافت کرديم. فدراسيون روسيه نيز پشيتبان اين درخواست بوده است. به همين دليل در اين نشست که بعدازظهر امروز پشت درهای بسته برگزار خواهد شد وزير امورخارجه صربستان سخنرانی خواهد کرد.»

پاول يوروميچ، نماينده صربستان، که درخواست نامه را تحويل داده همراه با ويتالی چورکين نماينده روسيه نسبت به خطرات اعلام استقلال هشدار دادند. همچنين کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه ايالات متحده، از دولت صربستان خواست تا نسبت به استقلال کوسوو خويشتن داری نشان دهد.

در ماه آوريل که «مارتی آه تيساری» فرستاده سازمان ملل به کوسوو گزارش داد تنها راه پايان دادن به جنگهای منطقه پذيرش اعلام استقلال کوسوو است. سازمان ملل همراه با ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا از اين پيشنهاد حمايت کردند اما دولت صربستان به پشتيبانی روسيه با اين استقلال مخالفت کرده، با ذکر اين نکته که خودمختاری همه جانبه کوسوو را در چارچوب وابستگی به صربستان می پذيرد.

در برابر اين حوادث هاشم تاچی، نخست وزير کوسوو، بدون آن که درخواست حضور در نشست روز پنجشنبه شورای امنيت را بدهد گفته است، «اميدوارم کوسوو بزودی به عضويت سازمان ملل متحد درآيد.»

آخرين ميانجيگری ها به منظور توافق ميان دولت صربستان با رهبران کوسوو به شکست انجاميد، زيرا نخست وزير محافظه کار صربستان با هرگونه توافقی در اين باره مخالف است. او همچنين از صربهای ساکن کوسوو خواست تا به نشانه اعتراض به هنگام اعلام استقلال در خانه هايشان بمانند. افزون براينها دولت او اقدامات تنبيهی و تحريم عليه کوسووی مستقل را در پيش روی خود قرار داده است.

با اين همه سازمان ملل که از استقلال کوسوو حمايت می کند سرگرم گسيل دو هزار نيروی پليس و حقوقدان به کوسووست تا دولت بتواند ساختارهای حقوقی و امنيتی کشور نوپای کوسوو را برپا کند.

در اين حال در پريشتينا، پايتخت کوسوو، مردم سرگرم فراهم سازی تدارکات اعلام استقلال هستند. از جمله شيرينی پزی فلينی در پريشتينا سرگرم پختن يک کيک بزرگ است تا مردم کوسوو مزه شيرين استقلال را بچشند.

سازنده آن می گويد، «اين کيک هزاروپانصد کيلويی می تواند کام سی هزار نفر را شيرين کند.»

هاشم تاچی، نخست وزير کوسوو، قرار است در بلوار مادر ترزا، برنده صلح نوبل که خانواده اش از اهالی کوسوو بودند، حضور يابد تا با بريدن اين کيک جشنهای استقلال کوسوو را آغاز کند. برآورد می شود يک ميليون نفر در حوالی بلوار مادر ترزا گردآيند تا در جشن و پايکوبی اعلام استقلال شرکت کنند.

نمايندگان ناتو و سازمان ملل همراه با دولت کوسوو انتظار دارند جشنهای استقلال با آرامش به پايان رسد.

XS
SM
MD
LG