لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

وزير مشاور امور خارجه بريتانيا در مورد وضعيت بهائيان در ايران ابراز نگرانی کرد


دکتر کيم هاولز، وزير مشاور امور خارجه و دفتر منافع مشترک بريتانيا، طی صدور بيانيه ای در مورد وضعيت بهائيان در ايران، ابراز نگرانی کرده است. او در اين بيانيه گفت دولت جمهوری اسلامی ايران بهائيان را بعنوان يک اقليت مذهبی به رسميت نشناخته و آنها را مرتد ميخواند.

بنابراين، بهائيان از هيچگونه حقوقی که بموجب قوانينِ ايران برای اقليت های مذهبی در نظر گرفته شده اند برخوردار نيستند. يکی از مقامات بلند پايه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در واکنش به بيانيه وزير مشاور بريتانيا گفت، «قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران برای اقليتهای مذهبی آزادی کامل قائل شده است. اقليتهای مذهبی در ايران از آزادی مذهبی، تحصيلی، اجتماعی و فرهنگی بهره مند هستند، و نقش عمده ای در جامعه ايران بازی ميکنند و هريک از آنها دارای نماينده ای در مجلس شورای اسلامی هستند.»

اين در حالی است که قوانين جمهوری اسلامی بهائيت را به عنوان يک مذهب برسميت نمی شناسد، و پيروان آن از حقوق اجتماعی و سياسی محرومند.

هاولز ميگويد رئيس اتحاديهِ اروپا در مورد پروندهِ سه نوجوان زندانی در شيراز با مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفتگو کرده است. او در اين ملاقات وخيم تر شدن وضعيت اقليتهای مذهبی به ويژه جامعه بهائی را با آنها مطرح کرده و مخالفت خود را با هرگونه تبعيض ابراز داشته است. او خواستار آزادی هر چه زودتر سه نوجوان زندانی، و لغو مجازاتهای ديگر برای ساير جوانان شده است.

دکتر هاولز افزود که ما اين پرونده را، از نزديک زير نظرداريم و در اين باره تماسهای خود را با دولت جمهوری اسلامی ايران ادامه خواهيم داد.

XS
SM
MD
LG