لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

گیتس: هدف ماموريت ناتو در افغانستان نبرد با شورشيان طالبان است


رابرت گیتس وزیردفاع آمریکا بار دیگر از این که برخی ازاعضای اتحادیه ناتو نیروهای رزمی به افغانستان اعزام نداشته اند، ابرازنگرانی کرد.

با این حال آقای گیتس درسخنان روزپنجشنبه خود به خبرنگاران اظهارداشت تصورنمی کند که ماموریت ناتوکه هدف ازآن نبرد با شورشیان طالبان است، درخطرعدم موفقیت قرار گرفته است. آقای گیتس این نظرات را درحاشیه اجلاس دو روزه وزیران دفاع ناتو درشهر ویلنیوس پایتخت جمهوری لیتوانی ابرازداشت.

یاپ دوهوپ شفر دبیرکل ناتو نیز پیشترهشدار داده بود که هرگونه شکست ناتو در افغانستان می تواند حملات تروریستی جدیدی را درسایرنقاط جهان به همراه آورد. وی همچنین اظهارداشت ناتو باید کارآیی نظامی خود را در افغانستان تقویت کند.

دبیرکل ناتوهمچنین خاطرنشان ساخت که وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو نقش اتحادیه را دراستان استقلال طلب کوزوو درصربستان مورد بحث قراردادند.

ناتو با شکایت های کانادا یکی ازاعضای خود مواجه شده است که می گوید حضورنظامی گسترده کانادا درجنوب افغانستان آن گونه که باید مورد تقویت قرارنگرفته است وتهدید کرده است که اگرسایراعضای اتحادیه نیروهای کمکی اعزام ندارند، نیروهای خود را سال آینده از افغانستان خارج سازد.

XS
SM
MD
LG