لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

رايس و ميليبند پس از ديدار با فرماندهان ناتو در قندهار به ملاقات کرزی در کابل رفتند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و ديويد ميليبند وزير امورخارجه بريتانيا امروز، پنجشنبه، در سفری از پيش اعلام نشده به ولايت ناآرام قندهار رفتند، که سابقا پايگاه طالبان بود.

رايس و ميليبند پيش از آنکه به کابل، پايتخت افغانستان بازگردند تا با حامد کرزی رئيس جمهوری آن کشور ملاقات کنند، با فرماندهان ناتو در يک پايگاه هوائی در شهر جنوبی قندهار ملاقات کردند.

رايس گفت وی و همتای بريتانيائی اش بدان جهت به قندهار سفر کردند که ميخواستند از نزديک اين منطقه بسيار فعال و پراز تحرک را ببينند.

رايس قبلا به خبرنگارانی که از لندن او و وزير امورخارجه بريتانيا را در اين سفر همراهی ميکنند گفته بود مشارکت بيشتر افغانستان در نيروهای ائتلافی که با شورشيان می جنگند، ضروری است.

رايس ديروز در لندن گفت نيروهای ناتو در افغانستان با يک آزمايش واقعی روبرو هستند و تاکيد کرد که اعضای اين اتحاديه بايد در برداشتن بار نبرد عليه طالبان سهيم شوند.

رايس گفت لازم است کشورهای ناتو بدانند که اين اتحاديه با يک شورش مسلح در افغانستان می جنگد و صرفا در يک ماموريت صلحبانی شرکت نکرده است.

سفر وزيران امورخارجه آمريکا و بريتانيا به افغانستان در آستانه جلسه امروز وزيران دفاع ناتو در ليتوانی انجام گرفت. اين جلسه برای تبادل نظر در باره چگونگی استقرار سربازان ناتو در افغانستان برنامه ريزی شده است.

سربازان آمريکا ، بريتانيا، کانادا و هلند بيشترين بار عمليات رزمی ناتو در خطرناک ترين منطقه جنوبی افغانستان را به دوش دارند.

کانادا تهديد کرده است نيروهای خود را از افغانستان خارج ميکند مگر آنکه ديگر اعضای ناتو قوای تقويتی فرستاده باشند.

آلمان هفته گذشته درخواست رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا برا ی اعزام سرباز به جنوب افغانستان را رد کرد .

مقامات آلمانی ميگويند حضور سربازان آن کشور در افغانستان در چارچوب يک مصوبه پارلمانی به شمال محدود شده است.

مقامات آلمانی روز چهارشنبه گفتند دويست سرباز ديگر به شمال افغانستان اعزام ميکنند.

XS
SM
MD
LG