لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

البرادعی: پيشرفت هايی در بررسی سابقه برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران حاصل شده است


محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، ديروز (يکشنبه) گفت پيشرفت هايی در پايان دادن به بررسی سابقه برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران حاصل شده است که در گزارش آينده او منعکس خواهد شد.

البرادعی افزود او همچنان اميدوار است که ايران اجازه دهد آژانس انرژی اتمی بازرسی های بيشتری انجام دهد تا به گفته او، برنامه حال حاضر جمهوری اسلامی شفاف تر شود.

مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی پس از ديدار با عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب، در قاهره در گفت و گو با خبرنگاران اشاره کرد که گزارش بعدی وی به هيات مديره ِ آژانس اواخر ماه فوريه ارائه خواهد شد.

وی اظهارداشت، «ما به پيشرفتهای خوبی برای حل مسايل باقيمانده درباره گذشته برنامه اتمی ايران دست پيدا کرده ايم.»

در همين حال منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، در مقاله ای که در شماره روز دوشنبه روزنامه انگليسی زبان گاردين، چاپ لندن منتشر شده است، جمهوری اسلامی را «کشوری مسئول» معرفی کرد و خواستار حمايت از برنامه هسته ای ايران شد.

متکی تيتر «خاورميانه ای عاری از سلاحهای کشتار جمعی» را برای مقاله خود انتخاب کرده و می نويسد، «تهديد و تعرض در مورد جمهوری اسلامی ايران کافی است. ايران بايد در تلاش خود برای توسعه دانش انرژی اتمی صلح آميز مورد حمايت واقع شود.»

وی بدون اشاره مستقيم به آمريکا و کشورهای غربی نوشت، «بايد ورای پيش شرطهای تعيين شده برای آغاز مذاکره با جمهوری اسلامی ايران عمل کردو پيشنهادهای سازنده ای [به ايران] ارايه داد.»

آمريکا و برخی از کشورهای غربی هر گونه مذاکره با جمهوری اسلامی ايران بر سر برنامه اتمی اين کشور را مشروط به توقف غنی سازی اورانيوم توسط جمهوری اسلامی دانسته اند.

XS
SM
MD
LG