لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

البرادعی: آژانس می تواند در مورد فعاليتهای گذشته و حال تضمين دهد، اما نه درباره نيات آتی


محمد البرادعی گفته است آژانس بين المللی انرژی اتمی ميتواند از طريق بازرسی و در مورد فعاليتهای گذشته و حال تضمين دهد، اما آژانس نميتواند نيات آتی را پيش بينی کند. البرادعی واشنگتن را ترغيب به مذاکره و نه انزوا کرده است. ديپلماتها می گويند آژانس در آخرين مرحله از تحقيقات ۴ ساله خود در مورد اينکه آيا فعاليتهای اتمی جمهوری اسلامی ايران بمنظور توليد تسليحات نظامی بوده است يا خير تحقيق می کند.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در حاشيه اجلاس اتحاديه آفريقا در اتيوپی در حضور خبرنگاران کليه طرفهای ذيربط، از جمله گروه ۵+۱، را تا انتشار گزارش البرادعی به شکيبايی دعوت کرد، و گفت طرفين آنگاه ميتوانند بنشينند و در مورد گام بعدی برای همکاری و نه مجادله گفتگو کنند.

وزير خارجه جمهوری اسلامی ايران دو قطعنامه پيشين را بی تأثير خواند و گفت قطعنامه سوم هم همانگونه خواهد بود. متکی گفت جمهوری اسلامی معتقد است دوره تسليحات اتمی به پايان رسيده است.

از سوی ديگر، معاون وزير خارجه روسيه، گفته است قطعنامه شورای امنيت علائمی روشن به تهران می دهد که بايد با آژانس همکاری کامل داشته باشد، پرونکل الحاقی را اجرا نمايد، و غنی سازی را تعليق و گره مشکلات را باز کند.

در تهران، اما ديروز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفير فرانسه به آن کشور را فراخواند و نسبت به موضع پاريس در برابر فعاليتهای اتمی تهران اعتراض کرد. سخنگوی وزارت خارجه ايران از فرانسه بخاطر توافق پاريس با امارات متحده عربی برای ايجاد يک پايگاه نظامی فرانسه در آن کشور انتقاد کرد و گفت اين امر تهديدی برای صلح منطقه است.

هفته گذشته فرانسه سفير جمهوری اسلامی در پاريس را بخاطر اظهارات ضد اسرائيلی رئيس جمهوری ايران فرا خوانده بود. در بوشهرمحمود احمدی نژاد مجدداً اشاره کرده بود که اسرائيل بزودی از بين خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG