لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

تيپ شهدای الاقصی مسئوليت حمله روز دوشنبه به اسرائيل را به عهده گرفت


مقامات اسرائيل می گويند يک بمب گذار انتحاری خود را در شهر جنوبی ديمونا منفجر کرد و موجب کشته شدن دست کم يک شهروند اسرائيلی و مجروح شدن چند نفر ديگر شد. بنا به گفته پليس مهاجمان دو نفر بودند؛ يکی از آنان قبل از آنکه فرصت انفجار کمربند انفجاری خود را داشته باشد به ضرب گلوله کشته شد.

مسئوليت حمله امروز(دوشنبه) در شهر ديمونا را تيپ شهدای الاقصی به عهده گرفته است که ارتباط دوری با جنبش فتح متعلق به محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگران فلسطينی، دارد. بنا به ادعای اين گروه مهاجمان از کرانه غربی رود اردن وارد اسرائيل شده بودند، اما صحت چنين ادعايی هنوز تأئيد نشده است.

راکتور هسته ای اسرائيل در شهر ديمونا بنا شده، اما گزارشهای رسيده حاکيست که اين حمله در بازار پر آمد و شدی به دور از تأسيسات هسته ای اسرائيل و در ده کيلومتری آن صورت گرفته است. مقامات دولتی اسرائيل هر گونه فرضيه ای در مورد هدف مهاجمان برای بمب گذاری در تأسيسات هسته ای آن کشور را رد می کنند.

بمب گذاری امروز در حالی صورت می گيرد که ديروز نيروهای مصر و حماس توانستند يازده روز پس از شکستن حصار امنيتی مرزی ميان مصر و نوار غزه آنرا مسدود کنند. از زمان شکسته شدن حصار امنيتی در نزديکی رفح نيروهای امنيتی اسرائيل نگران نفوذ شبه نظاميان به داخل نوار غزه بوده و در حال آماده باش بسر می بردند.

اين اولين حمله انتحاری در يکسال گذشته در اسرائيل است. مقامات مشغول تحقيق درباره هويت مهاجمان و احتمال ورود آنان از حصار امنيتی شکسته شده در مرز مصر به نوار غزه هستند.

شکسته شدن حصار امنيتی در مرز ميان مصر و نوار غزه در سوم بهمن ماه تأسيسات هسته ای ديمونا در صحرای نگو (negev) را برای شبه نظاميانی که احتمالاً از مرز مصر نفوذ می کنند آسيب پذير تر ساخته است. اين شهر کارگر نشين ۳۷ هزار نفری در ۶۰ کيلومتری شمال شرقی مصر واقع است که صحنه اولين حمله انتحاری بود.

در يک ايميل مخابره شده به خبرگزاری آسوشيتدپرس، تيپ شهدای الاقصی ادعا کرده است افرادی را از رام الله در کرانه غربی رود اردن برای انجام آنچه که از آن بعنوان «بمب گذاری قهرمانانه شهادتی در ديمونا» نام برده به اسرائيل اعزام کرده است.

دولت محمود عباس مدعيست تيپ شهدای الاقصی را خلع سلاح کرده، اما سخنگوی اين گروه امروز گفت که هيچيک از اعضای آن سلاح های خود را تحويل نداده اند.

دفتر آقای محمود عباس با محکوم کردن اين حمله دخالت تيپ شهدای الاقصی را در آن رد کرده است.

محمود حبش وزير امور اجتماعی فلسطينيان گفت، «ما با هرگونه عملی که ما را دوباره به مسير خشونت باز می گرداند مخالفيم.»

آقای حبش اسرائيل را مسئول تنش و خشونتهای فزاينده در منطقه خواند و افزود هر اقدام خشونت باری از جانب اسرائيل موجب عکس العملی از سوی مردم فلسطين خواهد شد.

در همين حال، سحرگاه امروز، در روستای قبطيه در نزديکی جنين در کرانه غربی رود اردن نيروهای اسرائيل در حمله ای دو تن از اعضای گروه جهاد اسلامی را کشتند و يک نفر ديگر را مجروح کردند. ارتش اسرائيل می گويد اين سه نفر پس از شناسايی مورد حمله واقع شده اند. ماه گذشته نيز نيروهای اسرائيلی در اين روستا يکی از فرماندهان گروه جهاد اسلامی را کشتند.

فوزی برهوم سخنگوی گروه حماس می گويد تا زمانيکه اشغال سرزمين ها، ترور، قتل، و زندانی کردن افراد توسط اسرائيل در نوار غزه و کرانه غربی رود اردن وجود داشته باشد، مقاومت جزيی از حقوق مردم خواهد بود. اين حقی است که حقوق بين الملل ماداميکه اشغال وجود دارد بما عطا می کند.

XS
SM
MD
LG