لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

دو خطر عمده اقتصاد آمريکا را تهديد می کند


اقتصاد آمريکا با دو تهديد عمده روبه روست، که اصطلاحا تهديدهای دو قلو خوانده می شوند. يکی رکود شديد بازار مسکن است وديگری آن است که مردم چندان پول خرج نمی کنند. درهمين حال اقتصاددانان دولت در تلاشند تا با تورم مبارزه کنند، تورمی که به موازات بهای افزاينده نفت و مواد غذايی جامعه را تهديد می کند.

بن برنانکی، رئيس خزانه داری کل آمريکا، می گويد شرايط اقصاددی د رآمريکا اکنون بسيار بد است و تا زمانی که شهروندانی که اعتبار چندان خوبی ندارند بتوانند به خريد مسکن ادامه دهند، همين شرايط ادامه خواهد داشت.

آنچه کارشناسان اقتصاد آمريکا رانگران کرده است، تکرار رويداد سقوط ارزش سهام وال استريت نيويورک در سال ۱۹۲۹ و بحران اقتصادی پيامد آن است. آنها در تلاشند تا از آنچه در پايان دهه بيست ميلادی گذشت، برای شرايط کنونی درس بگيرند.

بن برنانکی به تاثير بازار فرسوده مسکن بر اقتصاد کلان کشور اشاره کرده و نگرانی خود را در اين خصوص ابراز داشته است. وی افزوده است که شرايط اقتصادی امروز آمريکا شکننده است و عمده بازارها عملاٌ فلج شده اند.

بر سر آنکه آمريکا در سراشيب رکود اقتصادی قرار گرفته يا نه، ميان اقتصاددانان قدری اختلاف نظر وجوددارد. از تابستان تا کنون برای مبارزه با مشکلات فزاينده اقتصادی دولت سه بار نرخ بهره وام مسکن را کاهش داد. آخرين بار دسامبر سال گذشته يعنی حدود يک ماه پيش بود که اين نرخ از سوی دولت به ۲۵۴ درصد رسيد که پايين ترين نرخ آن طی دو سال اخير است. بسياری از اقصاددانان باور دارند که اين اقدام به استحکام بخشيدن به اقتصاد آمريکا کمک خواهد کرد.

آما ررسمی حاکی از آن است که درماه دسامبر يعنی ماه گذشته تنها ۱۸,۰۰۰ شغل توليد شده است و به اين ترتيب کاهش کارآفرينی در جامعه کاپيتاليستی آمريکا مشهود است.

به عنوان مثال، بهای خانه در ايالت ماساچوست طی ماه پايانی سال گذشته ميلادی ۴۵ درصد کاهش داشته است که به اين ترتيب بی رونق ترين سال دهه اخير را برای آن ايالت رقم زد و بيشترين ميزان سقوط ارزش مسکن را از سال ۱۹۸۹ نشان داد.

اقتصاددانان و کارشناسان بازار مسکن معتقدند که سا ل پيش رو می تواند شاهد افت بيشتر قيمتها هم باشد.

بی رمق ترين بازار مسکن دهه اخير درده ايالت بسيار به چشم می خورد. ميامی (فلوريدا) دراين ميان جايگاه نخست را دارد. بعد از آن، سان ديگوی کاليفرنيا گرفتار اين مشکل است، شهری که بهای مسکن در ان به طور متوسط سيزده و نيم درصد کاهش نشان داده است.

XS
SM
MD
LG