لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

اسرائيل تسهيلاتی در مقرارات محاصره نوار غزه قايل شد


امروز (سه شنبه) دولت اسرائيل با برداشتن بخشی از محاصره ی اقتصادی گذرگاه نهال اوز را بروی کاميون های حامل سوخت و آذوقه برای ورود به نوار غزه باز کرد. اتخاذ چنين تصميمی از سوی اهود باراک وزير دفاع اسرائيل در پی فشار سازمانهای بين المللی و مقامات سازمان ملل صورت گرفت که غزه را با بحرانی انسانی روبرو می ديدند. محموله های امروز شامل سوخت برای ژنراتورهای بيمارستانها گاز برای پخت و پز و پنجاه کاميون حاوی کمک های انساندوستانه بود.

بسته شدن نيروگاه اصلی برق غزه از روز يکشنبه به دليل نداشتن سوخت موجب قطع برق صد ها هزار نفر شد.

سخت تر شدن شرايط زندگی بر اثر محاصره ی اقتصادی نوار غزه اسرائيل را از طرف سران دو کشور مصر و اردن تنها کشورهای عرب که با اسرائيل پيمان صلح امضاء کرده اند مورد انتقاد قرار داد. سوريه لبنان و کويت از ديگر کشورهای منطقه هستند که محاصره اقتصادی نوار غزه را مورد نکوهش قرار داده اند. اتحاديه ی عرب نيز ديروز در قاهره در يک جلسه اضطراری از جامعه ی بين الملل خواست تا بر فشارهای خود به اسرائيل جهت برداشتن محاصره ی اقتصادی نوار غزه بيفزايند.

در همين حال سخنگوی وزارت خارجه ی مصر به صدای آمريکا گفت کشورش اقدام اسرائيل در مورد محاصره اقتصادی نوار غزه را تنبيه جمعی مردم آن منطقه و آن را مغاير قوانين کنوانسيون ژنو دانست.

در تحولی ديگر سلام فياض نخست وزير فلسطينی که از لندن ديدن می کند امروز در ارتباط با شرايط زندگی در غزه گفت، «زندگی بطور کامل غير قابل تحمل شده و نبايد اجازه داد تا چنين شرايطی ادامه پيدا کند.»

اسرائيل از روز جمعه به تلافی افزايش حملات راکتی از سوی نوار غزه به شهر های اسرائيل حمل سوخت و ساير اقلام اساسی به غزه را متوقف کرد که اين اقدام محکوميت گسترده ی بين المللی را در پی داشت:

ديويد ميليبند، وزير خارجه بريتانيا، با اشاره به نقش جامعه ی بين الملل برای دعوت طرفين به نشان دادن صبر و بردباری گفت مردميکه در آن سوی مرز و در معرض حملات راکتی قرار دارند هيچگونه خصومتی با مقامات صلح جوی فلسطينی ندارند و مردم غزه نيز که در شرايط دشواری بسر می برند نيازمند و خواهان زندگی در صلح و در جوار يکديگر هستند.

رياض منصور، نماينده تشکيلات خودگردان فلسطين در سازمان ملل (نيويورک)، به خبرنگاران گفت، «اينچنين تنبيه جمعی به نوعی اعلام جنگ به فلسطينيان در غزه است. که امروز از طرف عمرو موسی جنايت جنگی توصيف شد.»

آقای منصور اضافه کرد که هزاران نفر در بيمارستانها نيازمند برق هستند و قطع برق بمثابه تصميم به اعدام آنان است.

در انتقاد به سخنان اهود المرت نخست وزير اسرائيل که گفته بود محدوديت ارسال سوخت به غزه موجب شده است که فلسطينيان نتوانند از اتوموبيل های شخصی استفاده کنند و می توانند راه بروند نماينده ی فلسطينيان در سازمان ملل گفت نخست وزير اسرائيل نبايد زندگی يک ميليون و نيم فلسطينی را در غزه به شوخی بگيرد.

روز گذشته در جنوب لبنان تعداد زيادی از آواراگان فلسطينی به خيابانها آمدند و اقدام اسرائيل در محاصره اقتصادی نوار غزه را محکوم کردند. در اردوگاه برج الشَمالی هزاران نفر از هواداران حماس که از اردوگاههای مختلف گرد آمده بودند با دادن شعارهايی عليه دولت اسرائيل حمايت خود را از مردم غزه نشان دادند. در همين ارتباط بسياری از مدارس و موسسات امداد رسانی سازمان ملل همچنان تعطيل ماند.

XS
SM
MD
LG