لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

در پی سقوط سهام در آمريکا، بهای سهام ژاپن نيز به شدت پايين آمد


در پی سقوط سهام در آمريکا، روز چهارشنبه بهای سهام ژاپن نيز به شدت پايين آمد؛ و اين در حالی است که در ميان تحليلگران اقتصادی اين اعتقاد قوت گرفته است که آمريکا به سوی رکود پيش ميرود.

روز چهارشنبه شاخص سهام نيکه ِ ژاپن بيش از ۴۶۸ واحد کاهش نشان داد. تنزل بهای سهام در بازار توکيو، احتمال کُند شدن روند صادرات آمريکا، و کاهش مصرف در اين کشور به دليل پايين رفتن درآمد، وحشتی در دومين اقتصاد بزرگ جهان بوجود آورده است.

آمريکا بزرگترين بازار صادراتی ژاپن است و کاهش تقاضا از سوی مصرف کنندگان آمريکايی به منافع شرکتهای ژاپنی آسيب خواهد رساند. سخنگوی کابينه ژاپن ميگويد به دليل بحرانِ نرخ وام مسکن در آمريکا، که تأثير آن در اقتصاد به اندازه گرانی بهای نفت بوده است، و نيز پايين رفتن ارزش دلار ، بايد انتظار داشت که رشد اقتصاد ژاپن کُند شود؛ اما وی بر اين باورست که بهای کنونی سهام روند اصلی اقتصاد ژاپن را منعکس نميکند.

سرمايه گذاران نسبت به ارقام پايين خرده فروشی در آمريکا، و زيانِ ده ميليارد دلاری سيتی گروپ در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۷، واکنش نگران کننده ای نشان دادند؛ بطوريکه روز سه شنبه ارزش سهام داو جونز ۲۷۷ واحد، يعنی بيش از دو درصد، پايين آمد.

XS
SM
MD
LG