لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

المستقبل چاپ بيروت: يک انفجاراتوموبيل سفارت آمريکا را هدف قرار داد


در حومه شهر بيروت و در يک محله عمدتاً مسيحی نشين انفجاری روی داد. قربانيان حادثه بنا به گفته مقامات امنيتی لبنان رهگذران لبنانی و سوری بودند. وزارت امور خارجه آمريکا نيز تأئيد کرده است که کشته شدگان آمريکايی نبوده و راننده لبنانی سفارت تنها جراحات سطحی برداشته است.

شون مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، اضافه کرد آمريکا افرادی را به محل حادثه اعزام کرده و آنان مشغول بررسی و جمع آوری اطلاعات و مدارکی هستند تا هدف اين بمب گذاری و مسئولان آن را شناسايی کنند.

روزنامه المستقبل چاپ بيروت امروز با تيتر «يک انفجاراتوموبيل سفارت آمريکا را هدف قرار داد» تعداد کشته شدگان را سه نفر اعلام کرده و می نويسد در اين انفجاربيست نفر ديگر مجروح شدند. به دنبال اين حمله، سفارت آمريکا در بيروت محدوديت هايی را برای آمد و شد کارکنان سفارت بمورد اجرا گذاشت و از شهروندان آمريکايی در آن کشور خواست تا گوش بزنگ باشند.

اين اولين حمله به ديپلماتهای آمريکايی در دو دهه گذشته در لبنان بشمار می رود.

روز گذشته کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، که در عربستان سعودی بسر می برد پس از آگاهی از اين انفجارآن را عملی تروريستی خواند و اضافه کردايالات متحده با اين اقدامات مرعوب نشده و از تلاشهای خود برای پيشبرد دموکراسی در لبنان دست نخواهد کشيد.

بان کی – مون، دبير کل سازمان ملل متحد، نيز بشدت اين حمله را محکوم کرده است. لبنان در حال حاضر در بحرانی سياسی بسر می برد، و از ماه نوامبر تا کنون بدون رئيس جمهوری اداره می شود.

احمد فت فتيکی، از وزرای کابينه لبنان، می گويد برخی سعی دارند که اين انفجار را به ديدار پرزيدنت بوش از منطقه ربط دهند در حاليکه وی در اين سفر از لبنان ديدن نکرد و آنچه اتفاق افتاد در وهله ی اول لبنان را هدف قرار داده است.

تا کنون هيچ فرد يا گروهی مسئوليت انفجار ديروز را برعهده نگرفته است.

متيو موسیيک، يکی از اهالی بيروت، می گويد باعث شرمساری است که چنين اتفاقاتی در لبنان روی می دهد زيرا مردم لبنان دوست دارند زندگی آرام و توام با کاميابی داشته باشند.

رشته بمب گذاريهای سالهای اخير در لبنان سياستمداران برجسته ضد سوری را هدف قرار داده، امّا سوريه دست داشتن و يا هر گونه دخالتی در اين حملات را رد می کند.

ماه گذشته نيزانفجار بمبی در حومه بيروت منجر به کشته شدن ژنرال فرانسيس ال حج، يکی از فرماندهان ارتش لبنان، شد. ژنرال حج در سال گذشته نقش کليدی در حمله ارتش به اردوگاه آوارگان فلسطينی در نهر البارد داشت که گفته می شود شبه نظاميان آن از گروه تروريستی القاعده الهام می گيرند.

XS
SM
MD
LG