لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

آخرين تحولات مبارزات انتخاباتی مقدماتی در آمريکا


در مبارزات انتخاباتی آمريکا، سناتور جان مک کين، رقيب نزديکش ميت رامنی، و مايک هاکبی، ديروز در نمايشگاه سالانه خودرو در ديترويت حضور يافتند و به مردم ميشيگان وعده بازگشت روزهای خوب گذشته را بدهند.

از سال ۲۰۰۰ به اين سو سيصد هزار فرصت شغلی در ميشيگان از دست رفته است.

ميت رامنی از منتقدين قانون جديد بهينه سازی مصرف سوخت خودروهاست که چندی پيش با همکاری کنگره و پرزيدنت بوش به تصويب رسيد. رامنی با انتقاد از مک کين برای حمايت از اين قانون می گويد اعمال فشار بر صنايع خودروسازی در اين شرايط لطمه بيشتری بر اقتصاد ميشيگان و آينده خودروسازی وارد می کند.

از سوی ديگر، مک کين از ضرورت سرمايه گذاری در آموزش نيروی کار در خودروسازی ها و استفاده از فناوری با آلودگی کم برای ايجاد فرصت های شغلی سخن می گويد.

پيروزی مک کين در ميشيگان بدنبال شکست رامنی در نيوهمپشاير او را در موقعيت پيشتاز رقابت ها در ميان جمهوريخواهان تثبيت خواهد کرد. برای رامنی که بزرگ شده ميشيگان است و پدرش شش سال فرماندار آن ايالت بود پيروزی پس از دو شکست از هاکبی و مک کين اهميت بسياری دارد.

هاکبی که گروه مسيحيان محافظه کار در ميشيگان را در کانون توجه قرار داده است با اشاره به نقش ميشيگان در توليد تانک، خودروهای زرهی و هواپيما در طول جنگ جهانی دوم گفت ميشيگان پيشتر آمريکا را نجات داد حال نوبت آمريکاست که جبران کند.

در ميشيگان از ديگر کانديداهای جمهوريخواه چون فرد تامپسون و رودی جوليانی خبر چندانی نيست. تامپسون چند روزی است کمپين خود را در کارولينای جنوبی که روز شنبه صحنه برگزاری انتخابات بعدی خواهد بود با اميد به پيروزی آغاز کرده است.

جوليانی هم، که با يک استراتژی غيرمتعارف هفته هاست در فلوريدا بسر می برد، ديروز همزمان با آغاز رای گيری زودهنگام در بخش هايی از فلوريدا که ۲۹ ژانويه انتخابات خود را برگزار خواهد کرد بر ضرورت تغيير در سيستم مهاجرت و جلوگيری از ورود مهاجرين غيرقانونی تکيه گذاشت. اما، نظرسنجی ها نشان می دهد جوليانی حتی در فلوريدا هم محبوبيت پيشين خود را با دو امتياز اختلاف به جان مک کين واگذار کرده است.

به رغم رقابت غيرقابل پيش بينی مک کين و رامنی در ميشيگان، دموکرات ها در اعتراض به برگزاری زودهنگام انتخابات در ميشيگان انتخابات را در آن ايالت تحريم کرده اند و تنها نام سناتور کلينتون بر برگه آرا ديده می شود. دموکرات ها اين روزها توجه خود را به انتخابات در ايالت نوادا معطوف کرده اند که همزمان با کارولينای جنوبی روز شنبه برگزار می شود.

هيلاری کلينتون و باراک اوباما ديروز تلاش کردند پس از چند روز زد و خوردهای سياسی بر سر مسائل نژادی و جنسيتی برای پرهيز از اثرات منفی آن بر حمايت عمومی از کانديدای نهايی حزب در برابر کانديدای جمهوريخواهان اين مباحثات را کنار بگذارند. حال که عراق پس از اقتصاد به نگرانی دوم رای دهندگان بدل شده است سناتور کلينتون در نوادا تاکيد می کند با پايان دادن به جنگ عراق هزينه های هنگفت آن را صرف مشکلات اقتصادی کشور خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG