لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

کلينتون و مک کين اميدوارند پيروزی نيوهمشاير را به ايالت های ديگر تعميم دهند


سناتور هيلاری کلينتون ، و سناتور جان مک کين، متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از دو حزب دمکرات و جمهوريخواه، پس از پيروزی در انتخابات مقدماتی ايالت نيوهمشاير اميدوارند اين پيروزی را تحکيم و به ايالت های ديگر تعميم دهند.

بررسی آرای ايالت نيوهمشاير از رفتن شمار قابل توجهی از زنان به حوزه های رای گيری در حمايت منجر به پيروزی نسبی خانم کلينتون بر سناتور باراک اوباما در صحنه رقابت متقاضيان دمکرات حکايت دارد.

بانوی اول سابق آمريکا، که هفته گذشته در رای گيری انجمن های حزبی در آيوا به اوباما باخته بود، در سخنرانی پيروزی خود در نيوهمشاير گفت آماده است به گونه ای که اين ايالت وی را به صحنه پيروزی مجدد فرستاده است ، پيروزی را مجددا برای آمريکا فراهم کند.

مک کين در رقابت جمهوريخواهان در رقابتی شديد ، بر نزديک ترين رقیب خود، ميت رامنی فرماندار سابق ايالت ماچوستس، پيروز شد.

مک کين به حاميانش گفت اين پيروزی به مردم و کشور نشان ميدهد که چگونه می توان مجددا پيروز شد.

آيوا و نيوهمشاير گرچه ايالت های نسبتا کوچکی هستند اما نتايج رقابت ها در اين دو ايالت، که آغاز گر انتخابات مقدماتی رياست جمهوری آمريکا محسوب ميشوند، می تواند بر روند انتخاب متقاضيان کانديدائی احزاب دمکرات و جمهوريخواه، در انتخابات ماه نوامبر ، اثری عمده بگذارد.

مايک هاکبی که در رای گيری هفته گذشته انجمن های حزبی جمهوريخواهان در آيوا برنده شد در انتخابات نيوهمشاير در رديف سوم قرار گرفت.

در جبهه دمکرات ها نيز، جان ادواردز، سناتور پيشين ايالت کارولينای شمالی ، در انتخابات نيوهمشاير، پس از کلينتون و اوباما،برنده رديف سوم شد.

متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا اکنون توجه خود را به موفقيت در ايالت هائی معطوف ساخته اند که تا روز پنجم فوريه، که به سه شنبه فوق العاده شهرت دارد، صحنه رای گيريهای مقدماتی خواهند بود.

سه شنبه پنجم فوريه، يا سه شنبه فوق العاده، روز برگزاری انتخابات مقدماتی در بيست ايالت است.

XS
SM
MD
LG