لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

عفو بين الملل: جمهوری اسلامی حکم سنگسار را از قوانين قضائيش حذف کند


بنا به گزارش خبرگزاری آلمان، دفتر سازمان عفو بين الملل در برلين روز جمعه ۲۱ ديماه طی بيانيه ای حکم سنگسار را به عنوان يکی از بدترين شکلهای اعدام خواند و از جمهوری اسلامی خواست آن را از قوانين قضايی خود حذف کند.

در اين بيانيه آمده است که دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران بيش از پنج سال پيش به سازمان عفو بين الملل اطمينان داده بود که اين قانون در ايران اجرا نمی شود، در حاليکه ظرف اين مدت موارد متعددی از اجرای حکم سنگسار در ايران به اين سازمان گزارش شده است.

در ادامه اين بيانيه آمده است حکم سنگسار برای عمل زنا در حالی در ايران اجرا ميشود که در بسياری از کشورهای دنيا اين عمل اصلا جرم شناخته نمی شود، و در بسياری از کشورهای مسلمان نيز با آن به گونه ای ديگر برخورد می شود.

سازمان عفو بين الملل تعهد دولت ايران برای توقف اجرای قانون سنگسار را کافی نمی داند و خواستار حذف اين قانون و قانون مجازات رابطه جنسی نامشروع از سيستم قضايی جمهوری اسلامی شده است.

از سوی ديگربنا به گزارش ديده بان حقوق بشر کردستان، صبح امروز نيروهای امنيتی در سنندج فاطمه گفتاری مادر ياسر گلی دانشجوی دربند را بازداشت کردند. بنا بر اين گزارش نيروهای امنيتی پس از اينکه مادر ياسر گلی را به ستاد خبری سنندج احضار کرده بودند، وی را بازداشت و روانه زندان کرده اند.

اين گزارش می افزايد احتمال آن ميرود که فاطمه گفتاری به دليل اطلاع رسانی در مورد وضعيت پسرش زندانی شده باشد.

ياسر گلی، دبير پيشين اتحاديه دموکراتيک دانشجويان کرد، است که از سه ماه پيش در بازداشت بسر ميبرد.

در خبری ديگر، ناصر زرافشان وکيل دانشجويانِ زندانی، خبر بازداشت ِ عابد توانچه يکی از فعالان دانشجويی را تاييد کرد.

بنا به گزارشهای موجود، در ادامه پيگيری های خانواده دانشجويان دربند روز گذشته تعدادی از خانواده دانشجويان زندانی در مقابل دفتر کار سعيد مرتضوی تجمع کردند. بنا بر اين گزارش، سعيد مرتضوی به مدت هشت دقيقه با خانواده بازداشت شدگان به گفتگو پرداخت.

بنا به گزارش پايگاه خبری نوروز، نهاد رياست جمهوری از انتشار سخنرانی محمود احمدی نژاد در جمع مبلغين مذهبی و مداحان ماه محرم که اوايل هفته گذشته انجام شد ممانعت به عمل آورده است. به گزارش خبرنگار نوروز، نهاد رياست جمهوری علاوه بر اينکه خبرنگاران خبرگزاريها را از انتشار سخنان رييس جمهوری ايران منع کرده از آنان خواسته تا دستنويس خود از سخنان محمود احمدی نژاد را به مسئولان نهاد رياست جمهوری تحويل دهند.

XS
SM
MD
LG