لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

خبرهايی از ايران؛ شيرين عبادی مجازات قطع دست و پا را از مصاديق شکنجه دانست


شيرين عبادی وکيل دادگستری و برنده جايزه صلح نوبل مجازات قطع دست و پا را نقض بارز حقوق بشر و از مصاديق شکنجه دانست.

خانم شيرين عبادی ضمن ناعادلانه خواندن اين حکم خاطرنشان کرده است کانون مدافعان حقوق بشر ِ ايران خواهان بازنگری در قانون مجازات اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی است.

وی تصريح کرد مجازاتهايی همچون سنگسار قطع دست و پا و شلاق را منطبق با حقوق بشر نمی داند و با مقتضيات زمان همخوانی ندارد.

اين در حالی است که روزنامه قدس گزارش داد ديوانعالی جمهوری اسلامی ايران مجازات دو مرد جوان به شيوه پرتاب از بلندی را تاييد کرده است. اين دو نفر به نامهای طيب و يزدان به اتهام تجاوز به دو مرد جوان محکوم شناخته شده اند. بنا بر اين گزارش چهار تن از همدستان آنها هر کدام به تحمل يکصد ضربه شلاق محکوم شده اند.

در همين حال خبر می رسد که دو عضو وابسته به گروه عبدالمالک ريگی از سوی سازمانهای اطلاعاتی در ايران دستگير شدند. اياز وفايی و علی درخشانی به اتهام آنچه مقامهای امنيتی انجام عمليات خرابکارانه از سوی اين دو نفر ناميده اند بازداشت و روانه زندان شده اند.

مقامهای امنيتی می گويند اين افراد قصد انجام عمليات خرابکارانه در هنگام برگزاری دعای عرفه در کوهستان پارک زاهدان را داشته اند.

از سويی ديگر چهار نفر به اتهام قتل و سه نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر طی سه روز گذشته اعدام شده اند. بنا به گزارش روزنامه ايران، روز چهارشنبه دو نفر به نامهای مجتبا و محمد حسين در شهر جهرم به اتهام قتل اعدام شدند. گزارشهای رسيده از بيرجند حاکی از آن است که سه قاچاقچی مواد مخدر روز چهارشنبه در آن شهر اعدام شدند. همچنين دو نفر به نامهای محمد رضا صادقی راد و علی رود گرمی نيز به اتهام قتل به چوبه دار سپرده شدند.

XS
SM
MD
LG