لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

سفر پرزيدنت بوش به خاورميانه با هشدار درباره خطرجمهوری اسلامی ايران و تاکيد برصلح آغازشد


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد رهبران اسرائيلی و فلسطينی، هردو، جدا سعی ميکنند به يک توافق صلح برسند.

آقای اولمرت امروز، چهارشنبه پس از ملاقاتی با پرزيدنت بوش در بيت المقدس، که تقريبا سه ساعت طول کشيد، با اذعان به دشواريهائی که در مورد مذاکرات وجود دارد، گفت تا وقتی که تهديد های ستيزه گران از غزه تحت کنترل حماس باقی است ، رسيدن به تفاهم بسيار سخت است.

پرزيدنت بوش گفت هر دو طرف بايد راه حل هائی دشوار را انتخاب کنند اما افزود که اين فرصتی تاريخی برای تحقق بخشيدن به راه حل موسوم به دو کشوری است.

سفر پرزيدنت بوش امروز با اعتراض دست کم پنج هزار حامی حماس در غزه مواجه شد که سياست های آمريکا در منطقه را تقبيح و محکوم کردند.

گروههای دست راستی اسرائيلی نيز از پرزيدنت بوش برای آنچه که رفتاربيش از حد آشتی جويانه با فلسطينيان می نامند، انتقاد کردند.

آقای اولمرت در ملاقات با پرزيدنت بوش گفته است تعهد اسرائيلی ها برای رسيدن به توافق صلح با فلسطينيان پا برجاست.

آقای اولمرت درعين حال در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور پرزيدنت بوش گفت تا وقتی که حملات تروريستی متوقف نشود صلحی در منطقه وجود نخواهد داشت.

پرزيدنت بوش در اين کنفرانس خبری نيز بر فرصتی تاريخی که برای صلح بوجود آمده است تاکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش همچنين در باره جمهوری اسلامی ايران صحبت کرد و گفت اين دولت اگر به دانش ساختن بمب اتمی دست يابد تهديد و خطری برای صلح جهان خواهد بود.

پرزيدنت بوش، امروز، چهارشنبه، در آغاز سفر هشت روزه اش به خاورميانه، که با هدف تشويق مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فسلطينيان ، و تبادل نظر در باره تهديد و خطر ناشی از جمهوری اسلامی ايران انجام ميگيرد ، وارد اسرائيل شد

پرزيدنت بوش در مراسمی که در فرودگاه بن گوريون تل اويو برای استقبال از او ترتيب داده شده بود گفت برای صلح و آزادی در منطقه فرصتی جديد و اشتياقی بيشتر بوجود آمده است.

شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل نيز در همين مراسم به جمهوری اسلامی ايران هشدار داد که عزم و اراده اسرائيل را برای دفاع از خود دست کم نگيرد. وی همچنين از پرزيدنت بوش درخواست کرد که به متوقف ساختن ديوانگی های جمهوری اسلامی ايران ، حزب الله و حماس کمک کند.

پرزيدنت بوش، فردا، پنجشنبه، برای ملاقات با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی به کرانه غربی ميرود.

رهبران اسرائيلی و فلسطينی روز سه شنبه در ملاقاتی که در بيت المقدس داشتند توافق کردند به مذاکره کنندگان خود اجازه دهند ضمن بحث و گفتگو در باره مسائل مهم و اساسی، از جمله فعاليت های مرتبط با ايجاد يهودی نشين ها، آوارگان فلسطينی و وضعيت بيت المقدس، برای اين مسائل چاره جوئی کنند.

پرزيدنت بوش خطر و تهديد ناشی از دستيابی جمهوری اسلامی ايران به دانش غنی سازی اورانيوم را، در جريان توقف هايش در کويت، بحرين ، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و مصر مطرح ، و در باره آن تبادل نظر خواهد کرد.

پرزيدنت بوش خواستار دور ديگری از تحريم های تهران به غنی سازی اورانيوم که می تواند برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد ادامه ميدهد.

آژانس های اطلاعاتی آمريکا در ماه دسامبر گزارش دادند که جمهوری اسلامی ايران برنامه تسليحات اتمی خود را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است اما غنی سازی اورانيوم را بقدری که برای توليد يک بمب اتمی تا سال ۲۰۱۵ کافی باشد انجام ميدهد.

XS
SM
MD
LG