لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

رئيس جمهوری آمريکا کاهش ماليات دولت را باعث رشد بازار کار دانست


به رغم رکود بازار مسکن و قيمت بالای نفت پرزيدنت بوش به رهبران تجاری در شيکاگو گفت که اقتصاد آمريکا طی هفت سال گذشته، طوفانهای بزرگتری چون حملات تروريستی و بلايای طبيعی تا جنگ در افغانستان و عراق را پشت سر گذاشته است.

«ما هر بار توانستيم اين ضربات را تحمل کنيم. ما اقدامات لازم را اتخاذ کرديم و اقتصاد ما توانست رشد کند و شکوفا شود. بعبارت ديگر اقتصاد ما يک اقتصاد پويا است.»

پرزيدنت بوش اخبار اقتصادی را کاملاً مختلط خواند و گفت که رشد اقتصادی به خودی خود صورت نمی گيرد.

او می گويد که کاهش مالياتی دولت کمک کرده است که فشار اقتصادی بر دوش آمريکائيها کاهش يابد و نويد داد که کاهش مالياتها دائمی باشد.

«در شرائط بی ثباتی اقتصادی، لزومی ندارد که ما از جيب شما پول برداريم. در شرائط بی ثباتی اقتصادی ما بايد بروشنی اعلام کنيم که مالياتها در سطح پايين خواهند ماند.»

پرزيدنت بوش رشد بی سابقه بازار کار در طول سال گذشته را ناشی از سياست کاهش مالياتی خود دانست. ليکن بعضی از اقتصاددانان معتقدند که اين رشد کافی نيست. مارک زندی اقتصاددان موسسه موديز می گويد که رشد بيکاری در ماه دسامبر گذشته به بالاترين سطح خود در طول دو سال رسيد، در حالی که رشد مشاغل جديد در پايين ترين سطح خود در چهار سال گذشته بوده است.

«بازار کار آخرين جنبه اقتصادی بود که در وضعيت خوبی بسر می برد. اگر بازار کار تضعيف شود با يک بحران اقتصادی مواجه خواهيم شد.»

پرزيدنت بوش هفته گذشته با مشاوران عاليرتبه اقتصادی ملاقات کرد تا پيرامون اقدامات احتمالی برای بهبود اوضاع اقتصادی آمريکا بحث کند. کارشناسان انتظار دارند که پرزيدنت بوش در گزارش سالانه خود به کنگره رئوس چنين اقداماتی را مشخص کند.

XS
SM
MD
LG