لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

بوش ميگويد آمريکا از اسرائيل در صورت مواجه شدن با حمله تهران دفاع خواهد کرد


پرزيدنت بوش ميگويد وی در باره برنامه های مقابله با جمهوری اسلامی ايران، و روند صلح خاورميانه، در سفر اين هفته خود به منطقه تبادل نظر خواهد کرد.

پرزيدنت بوش جزئيات برنامه مربوط به ايران را ارائه نداد اما در مصاحبه های پيش از سفرش گفت وی روی برنامه ای کار ميکند تا جلوی آنچه را که بلندپروازيهای سلطه جويانه جمهوری اسلامی ايران ناميد بگيرد، و به رهبران عرب اطمينان بدهد که پايبندی واشنگتن به امنيت منطقه قاطع و ماندنی است.

پرزيدنت بوش گفت يکی از هدفهای اصلی سفرش به خاورميانه کسب حمايت بيشتر متحدان آمريکا در منطقه از تلاش های صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان است.

پرزيدنت بوش گفت در آغاز اين سفر با اهود الموت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی ملاقات ميکند و با آنان در باره پيشبرد مذاکرات صلح تا رسيدن به آنچه که وی آن را اميد مشترک طرفين به آينده ای توصيف کرد که به حضور دو کشور دمکراتيک اسرائيل و فلسطين در صلح و امنيت در کنار هم منجر شود، گفتگو خواهد کرد.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه واشنگتن را ترک ميکند. وی پس از توقف هائی در اسرائيل و کرانه غربی، از پنج متحد عمده آمريکا در منطقه ، شامل کويت، بحرين، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و مصر ديدن خواهد کرد.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز گفت اسرائيل با آغوش باز از پرزيدنت بوش در سفر اين هفته خود استقبال ميکند. آقای اولمرت گفت وی در باره مسائل امنيتی ، ازجمله حملات راکتی ستيزه گران از نوار غزه به اسرائيل با پرزيدنت بوش گفتگو خواهد کرد.

پرزيدنت بوش در اظهاراتی که امروز، يکشنبه، از راديوی ارتش اسرائيل پخش شد گفت وی تصور نميکند اسرائيل در آستانه حمله ای از سوی جمهوری اسلامی ايران باشد، اما اگر چنين اتفاقی رخ داد آمريکا از اسرائيل دفاع خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران گفته است اسرائيل بايد از نقشه جهان محو شود، و پرزيدنت بوش ميگويد وی اگر يک اسرائيلی بود حرف رئيس جمهوری اسلامی ايران را جدی ميگرفت.

پرزيدنت بوش هفته گذشته به روزنامه نگاران اسرائيلی گفت تصور نميکند حمله ای از سوی جمهوری اسلامی ايران به اسرائيل قريب الوقوع باشد اما تهران را کماکان يک تهديد می بيند

XS
SM
MD
LG